Fransa 'Akdeniz Birliği' konusunda ısrarcı davranıyor

Fransa 'Akdeniz Birliği' konusunda ısrarcı davranıyor.7934
  • Giriş : 12.04.2008 / 10:13:00
  • Güncelleme : 12.04.2008 / 10:34:43

Jouyet, gelecek hafta Ankara'ya yapacağı ziyaret sırasında Türkiye'nin AB süreci ve ikili ilişkilerin yanı sıra, 13 Temmuz'da Paris'te yapılacak "Akdeniz Birliği Zirvesi"ni de gündeme getirecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa'nın AB İşleri'nden Sorumlu Devlet Bakanı Jean-Pierre Jouyet, gelecek hafta Ankara'ya yapacağı ziyaret sırasında Türkiye'nin AB süreci ve ikili ilişkilerin yanı sıra, 13 Temmuz'da Paris'te yapılacak "Akdeniz Birliği Zirvesi"ni de gündeme getirecek.

Jean-Pierre Jouyet'in temaslarında, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin en önemli dış politika projelerinden biri olan ve AB ile AB üyesi olmayan Akdeniz ülkeleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesini öngören "Akdeniz Birliği" konusunun da ele alacağı öğrenildi. Nicolas Sarkozy, Fransa'nın Ulusal Günü olan 14 Temmuz'dan bir gün önce Paris'teki görkemli Grand Palais binasında "Akdeniz Birliği Zirvesi"ne ev sahipliği yapacak. Mevcut Barcelona Süreci ile birleştirildiği için resmi adı "Barcelona Süreci: Akdeniz İçin Birlik" olan birliğin resmen açıklanacağı zirveye 40'dan fazla devlet ve hükümet başkanının davet edildiği belirtiliyor. Diplomatik kaynaklar, Türk hükümetinin zirve konusunda "resmen bilgilendirildiği"ni belirtirken "Zirve, Türkiye dahil, tüm katılımcılar ile birlikte hazırlanıyor" dedi. Nitekim Sarkozy'nin "Akdeniz Birliği" Özel Temsilcisi olarak görevlendirdiği Büyükelçi Alain Leroy, geçtiğimiz Şubat ayında Ankara'da proje ile ilgili temaslarda bulunmuştu. İlk başta Sarkozy tarafından Türkiye'nin AB üyeliğini engellemek amacıyla ortaya atıldığı yorumları yapılan "Akdeniz Birliği" projesi, geçtiğimiz Mart ayındaki AB Zirvesince resmen onaylandı. Ancak; ismi "Barcelona Süreci: Akdeniz için Birlik" olarak değiştirilen proje, Almanya'dan gelen itirazlar üzerine Sarkozy'nin ilk önerilerine göre önemli ölçüde değiştirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious