Fransa Basra Körfezi'nde aseri üs açtı

Fransa Basra Körfezi'nde aseri üs açtı.10960
  • Giriş : 27.05.2009 / 08:44:00

Fransa'nın Basra Körfezi'ndeki ilk askeri üssü Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa'nın Afrika dışında ilk ve en büyük askeri üssü özelliği taşıyan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Abu Dabi Emirliği açıklarında bulunan üssün ''stratejik petrol taşıma güzergahlarının güvenliğini artırma ve Somali açıklarındaki korsanlık girişimleriyle ortak mücadeleye katkı'' gerekçesiyle kurulduğu bildirildi.

Sarkozy, açılış için bulunduğu BAE'de yaptığı açıklamada, ''gerçekleştirilen yeni projelerin de değerlendirilmesiyle BAE'nin bir küreselleşme laboratuvarı olduğunu'' söyleyerek, ayrıca BAE'ye çift motorlu Rafale savaş uçakları satılmasıyla ilgili anlaşmayı desteklediğini dile getirdi.

BAE'nin sivil nükleer enerji santrali kurmasını da desteklediğini ifade eden Sarkozy, ''nükleer güç sadece Batılı ülkelere tanınan bir imtiyaz değildir'' ifadesini kullandı.

Sarkozy, Fransız diplomat ve askeri personele yönelik konuşmasında, ekonomik istikrarın önemini vurgulayarak, petrol ihraç eden ülkelerle endüstriyel güçlerin (gelişmiş ülkelerin) dünya petrol fiyatlarında istikrar sağlanması amacıyla birlikte çalışması gerektiğini, küresel ekonominin, durgunluktan çıkmaya çalıştığı sırada petrol fiyatlarındaki aşırı değişimleri kaldıramayacağını söyledi.

Fransa'nın söz konusu askeri üsle İran ile Körfez'deki Arap ülkeleri arasında giderek artan gerginlikte kendi rolünü artırabileceği belirtilirken, halen merkez karargahı Bahreyn'de bulunan 5'inci filo ile bölgedeki en büyük yabancı güç durumundaki ABD ile birlikte düşünülmesi durumunda Batılı ülkelerin Körfez'e adeta askeri yığınak yaptığı dikkati çekiyor.

AP-MVA-NİS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*