Fransa Büyükelçisi Pouadade Hatay'da

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Poul Pouadade Hatay Valiliği ziyaretinde gazetecilerin soruları karşısında gerildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bir zamanlar Fransız işgali altında bulunan Türkiye'nin Güney illerine duygusal gezilerde bulunan Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Poul Pouadade, Hatay Valisi Ahmet Kayhan'ı makamında ziyaret etti.

Burada gazetecilerin Fransa Parlamentosu'nun aldığı sözde "Ermeni Soykırımı" yasa tasarısı ile ilgili soruları Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Poul'u sıktı. Zaman zaman gerildiğinin yüzüne yansıdığı görülen Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Poul Pouadade, başka sorular sorulmasını istedi.

Parlamentonun aldığı kararın yanlış olduğunu hatırlatan Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Poul Pouadade, gazetecilerin Cezair hatırlatmasında ise her ülkenin tarihi ile yüzleşmesi gerektiğini vurguladı.

Gezisinin amacının bir zamanlar Fransız işgali altında bulunan bu bölgelere duygusal bağlarının bulunduğuna işaret eden Pouadade, "Biz dostluk ilişkilerini geliştirmek için buralara geliyoruz. Buralarda halen yaşayan Fransız vatandaşlarımız var. Bunlarla görüşmek tarih ve kültür gezisi yapmak." diye konuştu.


BİZ ONLARI GÜLLERLE KARŞILADIK ONLAR BİZE ERMENİ DAYATMASI YAPTI


Fransız tercümanın yardımı ile açıklamalarını sürdüren Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Poul Pouadade İsrail'in Lübnan saldırısı esnasında o ülkede yaşayan Fransızların gemilerle Türkiye gelişi esnasında Türkler'in büyük bir dostluk örneği gösterdiğini ve gemilerde inen Fransız Kadınların her birine bir gül verdiğini vurguladı.

Bu davranışın Fransız kadınlarında büyük bir anı olarak yaşadığını dile getiren Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Poul Pouadade, Türkiye Fransız ilişkilerinin polemiklerle bozulmasının doğru olmayacağının altını çizdi.

Hatay Valisi Ahmet Kahyan'ı ziyareti öncesinde Hıristiyan Ortodoks Klisesi ve Dünyanın İlk mağara kilisesi olma özeliği taşıyan Sn.Piere Klisesi'nde gezen Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Poul Pouadade'ye, valilikte çay ve kahve ikramında bulunuldu.

Hatay Valisi Ahmet Kayhan Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Poul Pouadade'ye kentin tarihi ve turistik yönünü anlattı.

Gazetecilerin Fransa'nın "Sözde Ermeni Soykırımı" yasa tasarısını parlamentosunda onaylaması ile sorularından gerilen ve oldukça sıkılan Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Poul Pouadade Vali Kayhan'ın sıcak ilgisi ile bu gerginliğini üzerinden attığı görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious