Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Airbus alıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Airbus alıyor.11376
  • Giriş : 16.06.2008 / 15:02:00

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ABD başkanlarının kullandığı Air Force One uçağına benzer yeni bir başkanlık uçağı almaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fransız basınında çıkan haberlere göre, aylardır başkanlık uçağını yenilemeyi düşünen Sarkozy, uçak tercihini ise Airbus 330-200 modelinden yana kullanmış.

Devlet bütçesine yaklaşık 300 milyon dolara malolacak yeni başkanlık uçağının içerisinde lüks yatak odaları, başkanlık ofisi ve bir konferans salonu bulunacak.

PROJENİN BAŞINDA CARLA VAR

Dekorasyon tasarımları için ünlü bir moda tasarımcısının tutulduğu uçağın düzenleme projesini de, Sarkozy'nin eşi Carla Bruni üstlenmiş.

Temmuz ayında AB dönem başkanlığını devralacak olan Fransa'nın 'lükse düşkün' cumhurbaşkanı, gelecek 6 ayda Avrupa ülkelerine yönelik gerçekleştireceği mekik diplomasisinde yeni uçağını kullanmak istiyor.

Kamu harcamalarına yönelik büyük çaplı kesintilerin olduğu bir dönemde Sarkozy'nin lükse kaçan yeni uçak planı, muhalefetin de tepkisini çekmiş durumda.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan başkanlık basın sözcülüğü de, cumhurbaşkanının mevcut makam uçağı Airbus A319'un bakım masraflarının bir hayli yüksek olduğunu, bu nedenle yeni bir uçak almanın daha ekonomik olacağını vurguladı.

Göreve geldiğinden bu yana, bugüne kadarki seleflerinin hepsinden daha fazla yurtdışı gezisi yapan Sarkozy'nin geçtiğimiz yıl uçakla 280 bin mil yol katettiği belirtiliyor.

ELYSEE'NİN DA HARCAMALARI ARTTI

Lüks markalara olan düşkünlüğüyle tanından Sarkozy'nin devlet bütçesini gereğinden fazla harcadığını öne süren muhalefet vekilleri, 2007 yılında başkanın resmi konutu olan Elysee Sarayı'nın giderlerinin de, 2007 yılında 52 milyon dolardan 56 milyon dolara çıktığını vurguluyor.

Artışta, saraya alınan yeni personel, dekorasyon ve Sarkozy'nin artan maaşının etkili olduğu söyleniyor.

ŞARAP MASRAFI AZALDI

Açıklanan rakamlarda dikkati çeken bir noktada başkanlık sarayının şarap faturasına ait. Pahalı şaraplara olan düşkünlüğüyle tanınan eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'tan sonra göreve gelen Sarkozy döneminde şarap harcamalarının yüzde 40 azaldığı belirtiliyor.

Bu durumda Sarkozy'nin tam bir çay tiryakisi olmasının da payı büyük.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious