Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy İsrail'e gitti

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy İsrail'e gitti.11376
  • Giriş : 22.06.2008 / 18:27:00

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, beraberinde eşi Carla Bruni Sarkozy ve kalabalık bir heyetle İsrail'e geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ben Gurion uluslararası havalimanında Sarkozy'yi, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile Başbakan Ehud Olmert karşıladı. Devlet töreninde Fransa Cumhurbaşkanı'na İsrail Cumhurbaşkanı Peres, eşi Carla Bruni Sarkozy'ye ise Olmert eşlik etti.

Sarkozy, doğrudan Kudüs'e geçerek, önce İsrail Cumhurbaşkanı Peres'le bir araya gelecek, ardından da İsrail Başbakanı Olmert'in onuruna vereceği akşam yemeğine katılacak.

İsrail Başbakanı Olmert'in Sarkozy'den, İsrail ile Lübnan arasında doğrudan görüşmelerin başlatılması konusunda yardım isteyeceği bildirildi.

Yedioth Ahranoth gazetesi, Lübnan'la doğrudan barış görüşmelerine niyetli olduğunu söyleyen Olmert'in, rezidansında akşam yemeğinde buluşacağı Sarkozy'den, bu girişimi ileriye taşımak için Fransa'nın Beyrut üzerindeki güçlü etkisini kullanmasını istemesinin beklendiğini yazdı.

Olmert'in Sarkozy'ye, İsrail'in Suriye ve Filistin Yönetimi ile halihazırda yürüttüğü barış görüşmelerinde olduğu gibi, Lübnan'la da benzer bir gelişmenin olmaması için neden bulunmadığına inandığını anlatacağını belirten gazete, Olmert'in "Lübnan'la aramızdaki çekişme konuları, Suriyeliler ve özellikle Filistinlilerle olanlardan çok daha küçük" demeyi planladığının ifade edildiğini yazdı.

Olmert'in ayrıca Sarkozy'ye görüşmeler için 3 ön şart ileri sürmesi de bekleniyor; bunlardan biri, iki hükümet arasında doğrudan görüşmeler yapılması, ayrıca Suriye aracılığıyla Lübnan'daki Şii örgüt Hizbullah'a silah temininin durdurulması dahil, 1701 sayılı BM kararının tam anlamıyla uygulanması ve Suriye ile Lübnan arasındaki sınırın belirlenmesi gereğine işaret eden BM'nin 1680 sayılı kararıyla ilgili yükümlülüklerin de yerine getirilmesi şartlarını da arıyor. Bu son şartın, ileride Şeba çiftliklerinin akıbeti hakkındaki görüşmelerle ilgili olduğu kaydediliyor.

Sarkozy, bu ay başında Lübnan'ı ziyaret etmiş ve Başbakan Fuad Sinyora, yeni seçilen Devlet Başkanı Mişel Süleyman ve Hizbullah lideri Muhammed Raed ile görüşmüştü.

Olmert ve Sarkozy'nin ayrıca, İsrail Başbakanı ile Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın Paris'te 13 Temmuz'da yapılacak zirve sırasındaki muhtemel görüşmelerini de ele almaları bekleniyor.

-FRANSA'NIN ÖNDE GELEN İŞ ADAMLARI DA HEYETTE-

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkoz'ye İsrail ziyareti sırasında bakanlar, Fransa'daki Yahudi toplumu temsilcileri, gazetecilerin yanı sıra ülkenin en büyük ve önde gelen sanayicilerinden oluşan 100 dolayında bir iş adamı grubu eşlik ediyor.

İş adamları arasında, Fransa Sanayiciler Derneği Başkanı, France Telecom'un Pazarlama Bölümü Başkanı, Peugeot Üst Yöneticisi, Credit Agricole Private Equity Bank'ın Başkanı ile EDF Energy şirketinin üst yöneticisinin de yer aldığı bildirildi.

Fransız iş adamları heyeti, İsrailli iş adamlarıyla iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin çok daha ileriye taşınması için işbirliği olanaklarını değerlendirecekler.

Sarkozy, yarın, İkinci Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden 6 milyon Yahudi'nin anısını yaşatan Yad Vaşem Soykırım Müzesi ve anıtını ziyaret edecek. Knesset'te (İsrail parlamentosu) bir konuşma yapacak olan Sarkozy, 2 yıl önce Gazze Şeridi ile sınırda kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit'in anne ve babası Aviva ve Noam Şalit ile görüştükten sonra, İsrail muhalefetinin lideri, Likud partisi Başkanı Binyamin Netanyahu ile bir araya gelecek.

Sarkozy, aynı akşam da İsrail Cumhurbaşkanı Peres'in vereceği yemeğe katılacak.

Sarkozy, gezisinin son gününde de Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Beytüllahim'de görüşecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious