Fransa göçmenlere karşı sertleşiyor

Fransa göçmenlere karşı sertleşiyor.12251
  • Giriş : 12.06.2007 / 19:39:00

Sarkozy'nin göçmen politikasına yönelik tepkiler sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa'da yeni yönetim, göçmenlere karşı sert tedbirler almaya hazırlanıyor.

Göç, uyum ve ulusal kimlikten sorumlu bakan Brice Hortefeux, aile birleşmesi ilkesinden ülkeye gelecek göçmenler için koşulları zorlaştıran yasa tasarısını Danıştay'a sundu.

Le Figaro gazetesinin ele geçirdiği 14 maddelik yasa tasarısına göre, Fransa'ya aile birleşmesiyle gelecek bir yabancının, ülkesindeki Fransız temsilciliklerinde, "Fransız diline ve cumhuriyet değerlerine uyum gösterip gösteremeyeceğine" bakılacak.

Yeni yasama dönemi açılır açılmaz yaz aylarında genel kurul gündemine gelmesi beklenen yasa tasarısı uyarınca, göçmenin geleceği ülkedeki Fransız yetkililer, kendisini bir ay süreyle staja alabilecek.

Fransız bakan Brice Hortefeux, geçen hafta yaptığı açıklamada, aile birleşmesiyle ülkeye gelen göçü azaltmak istediklerini, bunun yerine Fransa'ya kalifiye ve ihtiyaç duyulan göçmen işçi alınmasını teşvik etmek istediklerini söylemişti.

Kaçak göçle mücadele ve "seçilmiş göçmen" kavramları, Nicolas Sarkozy'nin Cumhurbaşkanı seçilmeden önceki kampanya konuşmalarının önemli bir bölümünü teşkil ediyordu.

Sarkozy, seçimden önce söz verdiği gibi, Cumhurbaşkanı seçilir seçilmez yeni bakanlar kurulunda, göç, uyum ve ulusal kimlikten sorumlu bir bakanlık kurulmasını kararlaştırmıştı.

Fransa'da insan hakları dernekleri ve sol partiler, Sarkozy'nin göç politikasını "yabancı düşmanlığını körükleyeceği" gerekçesiyle eleştiriyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious