Fransa için unutulmayacak bir ayıp!

  • Giriş : 12.10.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül: “Bu, Fransa için hiç unutulmayacak bir ayıp olacaktır” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gül, Afganistan Dışişleri Bakanı Rengin Dadfar Spanta ile Dışişleri Konutu'nda bir araya geldi. İki bakan yaklaşık 1.5 saat süren görüşme sonrasında ortak basın açıklamasında bulundu. Fransa meclisinin bugün aldığı kararın sorulması üzerine Gül, "Dün, böyle bir tasarı geçerse Fransa kaybeder demiştim. Gerçekten bu, Fransa için hiç unutulmaz bir ayıp olacaktır" dedi. Gül, soruya yanıtında, "Fransa artık hiç bir zaman kendisini özgürlüklerin yurdu olarak tarif edemeyecektir. Fransa bundan sonra kendisini fikir özgürlüğünün olabildiğine geniş olduğu bir ülke olarak izah edemeyecektir. Bu ayıp, artık onlar için gerçekten çok ağır bir ayıp olacaktır" diye konuştu.

Şu anda bir süreç içinde olunduğunu kaydeden Gül, "Türkiye'nin bunu geçiştireceği ve hafife alacağı gibi bir kanıya hiç kimse kapılmasın. Bunu 2001 yılındaki gibi ' buda unutulur, geçilir gibi bir tavır içinde kesinlikle olmayacağız. Şüphesiz, bu süreç dikkatli biçimde devam edecektir. Salı günü TBMM özel gündemle toplanacaktır. Şüphesiz, her sahada aldığımız tedbirler vardır. Bunların hepsi, ağır başlılık ve ciddiyetle devreye sokulacaktır" dedi.

"Fransa bu ayıp ile yaşayacaktır" diyen Dışişleri Bakanı Gül, "Fransa'nın küçük politikalar peşinde koşan bir ülke olduğunu Fransız meclisi göstermiştir. Oy çıkarı için bütün tarihi prestijini yerle bir etmiştir. Fransa'ya tepkimiz gerek resmi ve gerek halk planında çok büyüktür. Bununla ilgili nelerin yapılacağını hepiniz göreceksiniz. Bunlar, mecliste konuşulacaktır. Umut ediyorum ki, Türk halkı kenetlenme içinde olacaktır. Umut ediyorm ki, Fransa girdiği bu çıkmaz sokaktan dönecektir" dedi.

ORHAN PAMUK'U KUTLADI

Yazar Orhan Pamuk'un Nobel Edebiyat ödülünü alması ile ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine Gül, Nobel ödülünün özellikle edebiyat dalında çok prestijli bir ödül olduğunu belirterek, Orhan Pamuk'un bu ödülü almasından büyük memnuniyet duyduğunu kaydetti ve Pamuk'u tebrik etti. Gül, bütün dünyanın bu sayede Türk edebiyatını duyacağını da dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious