Fransa kendini vurdu!

  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

Fransa Ulusal Meclisi'nde kabul edilen 'inkâr yasası teklifi' dünya basınında yerden yere vuruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fransa Ulusal Meclisi'nin "Ermeni soykırımı" iddialarının inkârını cezalandırmayı öngören yasa tasarısını kabul etmesi yabancı basında geniş yer buldu. Haber ve yorumlarda teklifle ilgili olarak "diplomatik aptallık", "ikiyüzlülük" ve otorite istismarı" gibi ifadelerin kullanılması dikkat çekti.

# Financial Times (İngiltere): Gazetenin başyazarı, "Fransa Ulusal Meclisi'nin kararı diplomatik aptallık ve seçim fırsatçılığıdır... Bu adım, başkalarının düşüncelerini ikna yoluyla değil, yasalarla değiştirmeye çalışma girişimidir. Türkiye'de bunun sonuç vermediği ortada. Fransa'nın tavrı Avrupa'nın ifade özgürlüğü geleneğine aykırıdır. Konu açıkça seçim malzemesi yapılmıştır" diye yazdı. Yazıda, "Neyse ki bu tasarı büyük ihtimalle Senato'da yok olacak" dendi.
# The Guardian (İngiltere): "Fransa tam ters yöne hareket ederken, Avrupa'nın Türkiye'den yasalarını modernize etmesini istemesi ikiyüzlülük" ifadesini kullandı. Gazetenin başyazarı, "Bazı kesimler bu konuyu Türkiye'nin AB üyeliğine engel olmak için gündeme getirdi" diye yazdı.
# Die Presse (Avusturya): Yasa tasarısı için "saçmalık" ifadesini kullandı ve "Türkiye'de 'Soykırım oldu' diyenlere hapishane yolu görünürken, Fransa, 'Soykırım olmadı' diyenleri hapse atmaya çalışıyor. İki ülkede de hapishane tehdidi varken tarihi gerçeklere nasıl ulaşılacak. Anlaşılan Fransız siyasetçiler, bu konuda Türkiye'de bir aydınlanma süreci yaşanmasını teşvik etmekle ilgilenmiyorlar. Zira bu aşamadan sonra Türkiye'de tamamen tersi olacak" diye yazdı.
# Le Soir (Belçika): "Zorbalıkla çözüm bulunamaz" ve "demokrasi kaybetti" gibi ifadeler kullanan gazete, "Fransız parlamenterlerin oylaması Türklerin kalbini kırdı, büyük hayal kırıklığı yarattı" dedi. Fransızların "çifte standart" uyguladığı görüşüne yer veren gazete, bu tavrın Türklerin görüşlerini değiştirmeyi sağlamaktan uzak olduğuna işaret etti.
# Washington Post (ABD): "Fransız Meclisi'nin kararı Türkiye'nin AB'ye katılma sürecini zayıflatabilir. 500 bin Ermeninin yaşadığı Fransa'da meclisten geçen bu tasarı, Türkiye'nin AB'ye alınmasına karşı devam eden korkuyu yansıtıyor" diye yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious