Fransa köleliğin kaldırılmasını anıyor

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Fransa, köleliğin kaldırılmasının üzerinden 150 yıl geçtikten sonra bugün köleliğin kaldırılmasını anıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Chirac "Bu ilk anma törenimiz, bu bir başlangıç, son olmayacak. Tüm Fransız halkının köleliğin hafızasını böylece paylaştığını" söyledi.
Fransa'da tartışmalar "Fransa'nın kolonilerde varlığının pozitif olduğunu" öğretmenlerin anlatması için teşvik eden kanunda toplanıyor. Eleştiriler de Fransa'nın eski kolonilerindeki döktüğü kandan bir ders alıp almadığı yönünde yoğunlaşıyor. Fransız hükümeti yeni göçmen yasasından dolayı büyük baskı altında. Bu yasayla aile birleşimleri daha zor ve Fransa'dan kovulma daha kolay hale geliyor.

İnsan hakları örgütleri yasayı "olumsuz, popülist, demogojik" olarak değerlendiriyor. Fransa'da meydana gelen ayaklanmaların çoğunda göçmenlerin rol aldığı biliniyor. İşsizlik ranı Fransa'da yüzde 9.5 iken bu oran göçmenler arasında yüzde 40 ile 50 arasında. Fransa imparatorluğu döneminde Afrikanın üçte birini elinde tutyordu. Fransa hala bazı eski kolonilerle ağlantısını sürdürüyor. Birçok Afrikalı alt yapı gibi bazı hizmetlerdeki pozitif etkilerini kabul etmekle birlikte Fransa'nın müdahale etmesine karşı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious