Fransa polisi, Kırmızı Bülten'le arananları tanımıyor

Fransa polisi, Kırmızı Bülten'le arananları tanımıyor.14453
  • Giriş : 06.12.2007 / 09:20:00

Fransa Polisi ,Kırmızı Bülten'le aranan PKK'lı Ahmet Gülabi Dere'ye dokunmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin "terör örgütü PKK üyesi olduğu" gerekçesiyle Interpol'ün Kırmızı Bülteni'yle tüm dünyada aradığı Ahmet Gülabi Dere için, Türk yetkililerin uyarmasına karşın Fransız polisinin kayıtsız kaldığı ortaya çıktı.

Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı'na yazı göndererek, Fransız polisinin, Avrupa Komisyonu binasına girişi sırasında, "Dere'nin Kırmızı Bülteni'nin geçerli olmadığı" yönünde bilgi verdiğini bildirdi.

Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı üzerine aranan Dere'nin Avrupa Komisyonu çalışmalarına katıldığının ortaya çıkması üzerine Türkiye diplomatik girişimde bulundu. Türk Interpolü de Dere'nin Fransa ile Belçika'da ikâmet ettiği adresleri ve telefon numaralarını belirleyerek Fransa ve Belçika Interpol'üne iletti.
Türkiye, zanlının yakalanarak Türkiye'ye iade edilmesini istedi. Ancak, iki ülkenin güvenlik birimleri Dere ile ilgili olarak hiçbir adli işlem yapmadı.

Strasbourg'dan çıktı

Son olarak Fransa'nın Strasbourg kentinde Avrupa Komisyonu yetkilileriyle görüşmeler yaptığı tespit edilen Dere'nin yakalanması için Türk görevliler yeniden devreye girdi. PKK'nın sözde dış ilişkiler sorumlusu olarak Avrupa ülkelerinde faaliyetler yürüttüğü bilinen Dere'nin Avrupa Komisyonu binasına girişi sırasında, Türk yetkililer Fransız polisinden yardım talep etti.
İçişleri Bakanlığı'na konuyla ilgili yazı gönderen Dışişleri de, Türk diplomatlarının söz konusu girişimine, binaya giriş ve çıkışlardan sorumlu Fransız polisinin "Interpol Genel Sekreterliği'nce Dere hakkında yayımlanmış Kırmızı Bülten'in geçerli olmadığını ilettiği"ni aktardı.
Dere için, Türk Interpol'ü yeniden Fransa Interpolü'ne resmi yazı yazarak bilgi istedi, ancak buna da yanıt alamadı.
Türk Interpol'ü, 29 Kasım'da Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'na davet edilen ve basın toplantısı yapan Dere'nin yakalanması için bu kez Belçika Interpol'üne yazı yazdı. Belçika Interpolü de Dere'nin arama kayıtlarının bulunduğunu teyid etti, ancak, başka bir açıklama yapmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious