Fransa sigarayı yasaklıyor, nargileciler ayakta

Fransa sigarayı yasaklıyor, nargileciler ayakta.10559
  • Giriş : 13.01.2008 / 03:17:00
  • Güncelleme : 12.01.2008 / 21:22:49

Sigara yasağı başta nargileciler olmak üzere restaurant ve bar çalışanlarını ayağa kaldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa, 1 Ocak 2008'den itibaren kafeler, oteller ve gece kulüplerinde sigarayı yasaklıyor. Ancak bu karar özellikle eğlence sektörü çalışanları ve sigara içenler tarafından büyük tepki görüyor. Özellikle sigara bağımlıları bu kararı 'Amerikan tarzı toplum özentisi' olarak eleştirirken, eğlence sektöründe oluşacak gelir ve istihdam kaybının da altını çiziyor.

Fransa'da sigara yasağının ardından barların gelirinin yüzde 10 düşmesi bekleniyor. Ancak bu yasak en büyük darbeyi nargilecilere vuracak. Fransa'da bulunan yaklaşık 800 nargileci, yasakla birlikte varlık nedenlerini yitirecek.

Nargileciler Birliği'nin basın sözcüsü Violette Vanhoenacker, Blommberg'e yaptığı açıklamada, "1 Ocak itibariyle biz ölmüş olacağız ve 4 bin kişi işini kaybedecek" ifadesini kullandı.

Fransa'da 14 milyon sigara bağımlısı bulunurken bu rakam toplam nüfusun yüzde 22'sini oluşturuyor. Ülkede her yıl 72 bin kişi sigara ile bağlantılı hastalıklar nedeniyle hayatını yitiriyor.

Fransa, 2003-204 yılları arasında sigara fiyatlarına yüzde 42 zam yapmış ve tüketimi yüzde 32 oranında düşürmeyi başarmıştı.

SATIŞLAR YÜZDE 4 DÜŞER

Öte yandan Gitanes ve Gauloises gibi markalar bulunan Fransa'nın en büyük sigara üreticisi Altadis, yasağın ardından satışlarında yüzde 4'lük bir düşüş beklediklerini açıkladı. Altadis, yılda ortalama 56 milyar paket sigara satıyor.

Fransa'da son gerçekleştirilen araştırmaya göre, nüfusun yüzde 79'u restaurantlarkai yasağı onaylarken, yüzde 71'i kafelerdeki, yüzde 67'si de gece kulüplerindeki yasağı doğru buluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious