Fransa soykırım için özür dilemeli

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Bouteflika, Fransa'nın yönetimi sırasında yaşanan soykırım nedeniyle Paris'in özür dilemesini isterken bu sayede ilişkilerin rayına girebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cezayir liderinin dün akşam saatlerinde okunan mesajında, "5 Temmuz 1962 yılında kazanılan bağımsızlıktan bu yana herkes kendi evinin lideridir. Koloni yönetimi sırasında halkımıza karşı yapılan cinayetler için özür dilenmesi adına baskı yapmanın bir manası yok." dedi. Cezayir lideri Bouteflika, Fransızların birbirlerine, "Evet koloni yönetimimiz soykırımla dolu. Evet devletimiz bu suçu temizlemeli. Baskı altında tuttuğumuz insanlara özür dilemeliyiz." demesi gerektiğini söyledi.

Avrupa'da Nazilerin yenilgiyi uğratılarak 2. Dünya Savaşı'nın bitişi kullanırken Cezayirlilerde bağımsızlık için sokaklara dökülmüştü. Fransızlar, Cezayirlilerin bu isteğine şiddetle cevap verirken olaylarda 45 bin kişinin öldüğü sanılıyor. Bouteflika, Fransa'nın suçunu kabul etmesini isterken sözde Ermeni soykırım iddialarının reddedilmesini yasa ile yasaklamaya çalışan Paris yönetimi de konunun tarihçilere bırakılmasını istiyor. Cezayir halkının geçmişte yaşananları unutmadığını söyleyen Cezayirli lider, iki ülke ilişkilerinin ileriye gitmesi için Paris'in geçmişte yaşanan katliamdan dolayı özür dilemesi isteğini pekçok kereler yinelemişti. Bouteflika, Fransa'nın ilk defa 2004'te özür dilemesini isterken her 8 Mayıs'ta bu isteğini tekrarlıyor. Fransa'nın koloni döneminde yaptıklarını okul kitaplarına olumlu olarak yansıtılması yönündeki hareketi de Cezayir'in tepkisini çekmişti. Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, Cezayir Devlet Başkanı Abdelaziz Bouteflika'nın soykırım ifadesini çok kullanmamasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious