'Fransa soykırıma ortak'

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Ruanda Devlet Başkanı Kagame, Fransa'nın 1994'te 800 bin kişinin öldüğü Tutsi soykırımının işbirlikçisi olduğunu söyledi ve Paris'ten özür dilemesini istedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame, Fransa'yı 1994'te ülkesinde yaşanan çoğu Tutsi 800 bin kişinin çoğunluktaki Hutular tarafından öldürüldüğü soykırıma ortak olmakla suçladı ve Paris'ten "özür dilemesini" istedi.
Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesine Ruanda'nın başkenti Kigali'de demeç veren Tutsi kökenli Kagame, Fransız adaletinin kendisi ve yardımcıları hakkında tutuklama kararı çıkardığını hatırlatarak, "Bizce Fransız devleti adaletin arkasına saklanarak kendi suçunu örtbas etmeye çalışıyor" dedi.

'Katilleri Fransız ordusu eğitti'
Fransız mahkemesi, 1994'te Hutu kökenli Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana'yı taşıyan uçağın düşürülmesinden sorumlu tuttuğu Kagame ve 9 arkadaşı hakkında tutuklama emri çıkarmış ve bunun üzerine iki ülke arasındaki diplomatik ilişki geçen ay kopmuştu. Habyarimana'nın uçağının düşürülmesi, Hutu aşırılarının soykırımı başlatmalarına gerekçe oluşturmuştu. Uçağın düşürülmesinin bir Hutu provokasyonu olduğuna dair iddialar da bulunuyor.
Fransız mahkemesinin kararıyla ilgili olarak, "Fransız yargıç, kendi devletinin yaptıklarını gizlemeye çabalıyor" diyen Kagame, "Oysa dünya âlem biliyor ki, soykırımı yapan milis ve katilleri Fransız askerleri eğitti" diye konuştu.

De Villepin için Kırmızı Bülten
Kagame, "Fransa, yargıçlarının Ruandalı yetkilileri suçlamasına müsaade ederse, Ruandalı yargıçlar da Fransız yetkililer aleyhinde aynı şeyi yapar" dedi ve hakkında Kırmızı Bülten çıkarılabilecek isimler arasında, 1994'te dışişleri bakanlığı müsteşarı olan Fransa Başbakanı Dominique De Villepin'in de bulunabileceğini söyledi.
Bu krizden çıkış için Paris'in "özrünü" beklediğini belirten Kagame, "Bir Fransız yetkilisi Kigali'ye gelir ve Ruandalılara özürlerini sunarsa bu çok şeyi değiştirir" diye konuştu.
Kagame, katliamda Fransa'ya kıyasla çok daha az sorumluluğu bulunan ABD ve Belçika gibi ülkelerin daha önce özür dilediğini ve Ruanda'nın bunu yeterli bulduğunu hatırlattı. Kagame, soykırımı yapan Hutu askerlerini eğiten, katliama yardımcı olan Fransa'nın ise özür dilemek yerine, suçu soykırım kurbanı şimdiki yönetimin üzerine atmak istediğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious