Fransa soykırımı desteklemiş!

  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

Yahudiler, Fransa'yı 2. Dünya Savaşı'nda Yahudilerin Nazi toplama kamplarına sürgün edilmesine yardım ettiği gerekçesiyle dava açıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haziran ayında Toulouse Mahkemesi tarafından Alain Lipietz isimli Yahudi milletvekiline 21 bin euro tazminat ödemeye mahkum olan SNCF'e yakınları sürgün edilen 200 aile daha hukuki süreç başlattı. Mahkeme, Fransız devleti ve demiryolları şirketini "insanlığa karşı suç" işlemekten mahkum etmişti. Bir devlet kurumu olan SNCF'in milyonlarca avro tazminat ödeme riskiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Davacılar, Fransa'yı ve demiryolu şirketini Yahudileri, çingeneleri ve siyasi tutukluları Nazi kamplarına taşımakla suçluyor. Fransa yargısı, daha önce Lipietz'in davasında verdiği kararda, esirleri taşımaya itiraz etmeyen SNCF'in Nazi soykırımında sorumluluk sahibi olduğunu kabul etmişti. SNCF, davayı temyize götürdü. Temyizden gelecek son karar, 200 ailenin açtığı davanın kaderini de yakından ilgilendiriyor. Bu davanın uzun yıllar süreceği, ancak yahudi ailelerin kazanması halinde devlete bağlı SNCF'in büyük maddi kayba uğrayabileceği ifade ediliyor. Yahudi aileler, 1 Eylül'de SNCF'e tazminat taleplerini içeren bir mektup gönderecek. Talebin reddedilmesi halinde, aileler tazminat taleplerini mahkemeye taşıyacak.

SNCF, Toulouse Mahkemesi'nden çıkan kararda, 1944 yılında Yahudi aileleri Drancy'deki Nazi kampına taşıdığı gerekçesiyle tazminata mahkum edilmişti. SNCF Yönetim Kurulu Başkanı Louis Gallois ise, Le Figaro'ya yazdığı makalede kurumun soykırıma katılmakla suçlanamayacağını savundu. Gallois, SNCF'in o dönemde işgal kuvvetlerinin denetiminde olduğu ve Yahudilerin toplama kamplarına taşınmasın bir aktör olmadığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious