Fransa sürpriz korkusuyla sandıkta

  • Giriş : 22.04.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu için bugün sandığa giden Fransa'da son anket Sarkozy-Royal farkını bir puana indirirken, aşırı sağcı Le Pen'i Bayrou'nun önünde üçüncü yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fransa'da bugün cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu için 44.5 milyon seçmen sandığa çağrılırken, Jacques Chirac'ın halefi olmak için yarışan 12 adaydan en çok oyu alan ikisi 6 Mayıs'ta ikinci turda yarışacak. Ancak kampanya boyunca yapılan 100 küsur anketin sonuncusu, adayların birbirinin ensesinde yarışı takip ettiği sonucunu verince, ortalığı yine bir panik havası sardı. Zira 21 Nisan 2001 seçiminde sürpriz yaparak Chirac'la birlikte ikinci tura kalan aşırı sağcı Milli Cephe (FN) lideri Jean Marie Le Pen, son ankette dördüncülükten üçüncülüğe yükselmiş gözüküyor. Buna göre Chirac'ın iktidardaki partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) adayı Nicolas Sarkozy 26.5, Sosyalist Parti'nin kadın adayı Segolene Royal 25.5, Le Pen 16.5, merkez sağcı Fransa Demokrasi Birliği (UDF) adayı François Bayrou 16 oy alıyor.

Kararsız oranı yüzde 42!
21 Nisan 2002 akşamı Le Pen'in Cumhurbaşkanı olması ihtimaliyle şok geçirmiş olan Fransızların beş yıl sonra sandığa giderken karşılarında 79 yaşında ama daha güçlü bir Le Pen duruyor. Üstelik son anketlerde kararsızların oranının yüzde 42'ye fırlaması, bu oyların tüm adayların kayma eğilimi gösterdiği milliyetçi, küreselleşme ve göçmen karşıtı politikaların hasını savunan Le Pen'e gitmesi ihtimalini artırıyor. Bu nedenle Sarko, Sego ve Bayrou son çağrılarında 'Umuda oy verin. Faydalı oy kullanın, oylarınızı bölmeyin' dedi. Gazeteler de başyazılarında 'Sarkozy ile Royal'e oy verin, ikinci tura iki sağcı bırakmayın' mesajı verdi.

Yüksek katılım bekleniyor
Diğer yandan Le Pen faktörü, Sarko ile Sego'nun 2. Dünya Savaşı sonrası kuşağı temsil etmeleri, oy oranı yakınlığı dolayısıyla adayların iddialı olmasının, katılımı yükseltmesi bekleniyor. Nitekim göçmenlerin nabzının attığı banliyölerden 1 milyonun üzerinde yeni kayıt yapıldı. İki yıl önceki göçmen isyanında demir yumruğunu konuşturan Sarkozy'nin başkanlığını istemeyen varoş gençliği, kendilerine 'ayaktakımı' diyen eski içişleri bakanını sandıkta yenilgiye uğratmaya can atıyor.
İlk kez elektronik oy uygulaması da denenecek. Seçmene sunulan diğer bir kolaylık da, sadece kimlik kartı ve seçmen kartıyla istedikleri seçim merkezinde oy kullanmasına olanak tanınacak olması.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious