Fransa tarihine kara bir leke çaldı

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, sözde Ermeni soykırımını inkarı suç sayan yasa tasarının kabul edilmesiyle, Fransa tarihine ve demokrasisine kara bir leke çalındığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Vatandaşların taşıdığı “Fransa akıllı ol”, “Fransa aklını başına al” yazan dövizlere işaret eden Erdoğan, “İnanıyorum sizler de özgürlük ve demokrasi yolunda bir mücadeleden yanasınız ama bu özgürlük mücadelesini dünyada hala anlayamayanlar var. Özgürlük mücadelesini anlamada, maalesef bir akıl tutulmasına, ne yazık ki şu anda akıl tutulması girdabına girmiş olanlar var. İşte Fransadaki siyasetçilerin bir kısmı ne yazık ki buna tutuldu” diye konuştu.

Erdoğan, Fransa Parlamentosunun, dün ülke tarihine, demokrasi tarihine ve özgürlüklere kara bir leke çaldığını vurguladı. Erdoğan, “Zira bir taraftan Türkiye'ye, Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesiyle ilgili akıl vermeye çalışacaksın, öbür taraftan da kalkıp ifade özgürlüğünün önünü keseceksin. Bunu anlamak, anlatmak mümkün değil” dedi.

“BİZ BÖYLE BİR AYIBI YAŞAMADIK”

Erdoğan, TCK'nın 301. maddeyle ilgili olarak bu kadar açık konuştuklarını belirterek, Türkiye'ye akıl vermeye çalışanların önce bu aklı kendilerine saklaması gerektiğini ifade etti. Türkiye'ye akıl verenlerin ifade özgürlüğünde geri adım attığını belirten Erdoğan, “Önce bunu halletsinler ondan sonra bizim kapımıza gelsinler. Biz böyle bir ayıbı yaşamadık ve yaşatmıyoruz” diye konuştu.

Konuyla ilgili bazı şeylerin yazılıp çizildiğini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“(Ürünlerini almayalım, şöyle yapalım, böyle yapalım...) Biz sakin olacağız. Biz, attığımız adımı bilerek atacağız. Ürün alıp almamak ne getirir, ne götürür? Acaba kurbağayı ürkütür mü, ürkütmez mi? Bu hesapları iyi yapacağız. İktidarımız, inşallah, bu konularla ilgili atılması gereken adımları bütün siyasi platformlarda da Anayasal, yasal platformlarda da ülkemizde, ülkemiz dışında atmaktadır, atıyor. Bundan hiç endişeniz olmasın.”

“ÜÇÜNCÜ ÜLKE VAZİFE ÇIKARMASIN”

Türkiye'nin Fransa ile olan 10 milyar dolarlık dış ticaretinin, Fransa'nın toplam dış ticaret hacminin yüzde 1.5'i olduğuna dikkati çeken Erdoğan, adımların iyi yapılacak hesaplara göre atılması gerektiğini vurguladı.

Erdoğan, “Fransa'da yaşayan 500 bin Türk vatandaşının konumunun da en az oradaki Ermeniler kadar güçlü olması gerektiğini, bunun için kendilerine de Fransa'da yaşayan Türk vatandaşlarına da görev düştüğünü” belirtti.

Erdoğan, “Artık, kimse birbirine karşı sorumsuz değildir. Herkes sorumluluğunu gayet iyi bilecek. Bunu Fransa da bilecektir, Türkiye de bilecektir. Şunu iyi bilmemiz lazım ki, Türkiye ile Ermenistan arasında bir sorun varsa, üçüncü bir ülke durumdan vazife çıkarmak suretiyle gelip de böyle bir yanlışın içerisine lütfen girmesin.”


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious