Fransa Türkiye'nin onayına muhtaç

  • Giriş : 15.09.2007 / 10:28:00

Fransa’da iki konuda hazırlık var. 1- 41 yıl önce General de Gaulle’ün kararıyla çıkılan NATO askeri kanadına dönüş. 2- Göçmen ailelerin birleşmesi için vize verilirken DNA testi uygulanması

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu tablo şu soruyu akla getiriyor: Acaba Fransa’yı NATO askeri kanadına almak için DNA testi istenebilir mi? Türkiye’nin bu konuda veto yetkisi var.

FRANSA Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin yeni göç yasası çerçevesinde, göçmenlerin ülkeye getireceği aile üyelerine DNA testi sonuçlarına göre vize verilmesi planı, insan hakları kuruluşlarının tepkisini çekti. İktidardaki Halk Hareketi İçin Birlik (UMP) partisinin milletvekili ve Sarkozy’nin yakın adamı Thierry Mariani’nin getirdiği öneriye göre DNA testi zorunlu olmayacak. Ancak sivil özgürlük kuruluşları, vize talebi reddedilir korkusuyla binlerce kişinin DNA testi yaptırmak zorunda kalacağı görüşünde. Her yıl ortalama 23 bin kişi vize talebinde bulunuyor.

Plana göre üç ayı aşan vize taleplerinde Göç Dairesi yetkilileri, doğum ve evlilik sertifikalarının doğruluğu konusunda şüpheye düşerse, "Vize talebinde bulunan kişinin kendi iyiliği için" biyolojik yakınlığın kanıtlanması "teklifinde" bulunabilecek. Bu konudaki yasa değişikliği teklifi Ulusal Meclis komisyonunda kabul edildi. Meclis Genel Kurulu önümüzdeki hafta hükümetin yeni göç yasası teklifini görüşecek. Yeni tasarı DNA testinin yanı sıra, yabancılara aile birleşmelerinde daha zorlu şartlar getiriyor.

DNA testi konusunda iki önemli sorun var. Öncelikle test 600 Euro’yu bulduğu için göçmenlerin bunu yaptırması çok zor. İkincisi, mevcut yasaya göre DNA testleri çok sıkı kontrol altında. Bir kişinin genetik bilgileri ancak tıbbi ve bilimsel araştırma amaçlı olarak alınabiliyor.

Askeri kanada dönüş Türkiye’nin onayına bağlı

NICOLAS Sarkozy’nin Cumhurbaşkanı olmasından sonra Fransa’nın, NATO’nun "askeri kanadına" dahil olması gündeme geldi. Fransa’nın efsanevi lideri General de Gaulle’un talimatıyla Mart 1966’da NATO’nun askeri kanadından çıkan Fransa’nın bu girişiminin gerçekleşmesi, NATO’nun askeri komitesinin, dolayısıyla Türkiye’nin onayı ile mümkün olabilecek.

Fransa 26 üyeli NATO’nun tüm aktivitelerine katılıyor ancak, 1966 yılından beri iki komitede yer almıyor. İlki NATO’nun Savunma Planları Komitesi(DPC), ikincisi ise NATO’nun Nükleer Planlar Komitesi (NPG). DPC, NATO’nun askeri yapısına yönelik kararlar alıyor. NPG ise nükleer politika konusunda kararlar alıyor.

Gönül: FIRSAT OLABİLİR

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Fransa’nın NATO’nun askeri kanadına dönüş talebi için, "Bu Fransa ile ilişkilerimiz açısından bir fırsat olabilir" dedi. Gönül, Hürriyet’e şunları söyledi:

"Böyle bir başvuru halinde her ülke gibi bizim de veto hakkımız var. Eğer böyle bir başvuru yapılırsa biz de gerekli incelemeyi yapar, ona göre karar veririz. Şimdi talep gerçekleşirse, onlar başvurularını yapacak. Bunu bizlere ayrı ayrı bildirecekler. Bu talep, önce askeri komiteden geçecek, sonra bakanlar komitesine gelecek. Son kararları da hükümetler verecek."

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious