'Fransa Türkiye'ye karşı tarafsız olacak'

'Fransa Türkiye'ye karşı tarafsız olacak' .10960
  • Giriş : 01.07.2008 / 17:11:00

Sarkozy'nin AB danışmanı Lamassoure, AB Dönem Başkanlığı sürecinde Fransa'nın Türkiye'nin üyeliğine ilişkin tutumunun Sarkozy'nin bir yıl önce açıkladığından farklı olmayacağını ancak Türkiye'ye karşı "dürüst ve tarafsız" davranacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin AB danışmanı Avrupa Parlamentosu Hıristiyan Demokrat Grubu üyesi Alain Lamassoure, AB Dönem Başkanlığı sürecinde Fransa'nın Türkiye'nin üyeliğine ilişkin tutumunun Sarkozy'nin bir yıl önce açıkladığından farklı olmayacağını ancak Türkiye'e karşı "dürüst ve tarafsız" davranacağını söyledi.

Paris'in AB politikalarına yön veren şahsiyetlerin en başında gelen eski Avrupa Bakanı Lamassoure, ülkesinin AB Dönem Başkanlığında yütüreteceği Türkiye politikası ile ilgili olarak ABHaber'e açıklamalarda bulundu. Lamassoure şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanı Sarkozy Fransa'nın Türkiye'nin AB'ye üyeliği hakkındaki tutumunu oldukça açık bir şekilde ortaya koydu. Bu sebeple Fransa Dönem Başkanlığı sürecinde Fransa'nın Türkiye'nin üyeliği hakkındaki tutumu Sarkozy'nin bir yıl önce açıkladığından farklı olmayacaktır. Ancak, Fransa AB Dönem Başkanlığını üstlendiği dönemde Türkiye'ye karşı adil ve dürüst olacaktır."

Fransa'nın, Türkiye'nin müzakere sürecinde tam üyelikle doğrudan ilişkili olmayan tüm dosyaların açılmasını destekleyeceğini ancak tam üyelikle doğrudan ilişkili olan dosyaların açılmasını engelleyeceğini vurgulayan Lamassoure, "Bu da, toplam 13 ya da 14 dosyanın daha sorunsuzca açılacağı anlamına gelmektedir. Önümüzdeki aylarda, Avrupa Komisyonu'nun tavsiyesi ve AB Konseyi'nin Türkiye hakkındaki detaylı incelemeleri sonucunda üç ya da dört müzakere dosyasının daha açılmasını bekliyoruz" dedi.

Eski Türkiye raportörü Lamassoure, İrlanda referandumunda Lizbon Antlaşması'nın halk tarafından reddedilmesinin Türkiye'nin AB'ye üyelik süreciyle hiçbir ilgisi bulunmadığını da söyledi.

Alain Lamassoure, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy gibi önemli Avrupa liderlerinin, Lizbon Antlaşması yürürlüğe girmezse genişleme sürecinin devam ettirilemeyeceği kanısında olduğunu ancak bunun müzakere sürecinin durdurulacağı şeklinde anlaşılmaması gerektiğini vurguladı.

-TÜRKİYE'NİN ÖNÜNDE "SONSUZ SÜREÇ"

Lamassoure "Lizbon Antlaşması'nın reddedilmesi müzakere sürecini 2009 yılı sonunda bitirmeyi uman Hırvatistan'ın sorunudur. Türkiye'nin önünde ise sonsuz bir süreç beklemektedir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious