Fransa uyuşturucu batağı oldu

Fransa uyuşturucu batağı oldu .11637
  • Giriş : 11.07.2007 / 11:15:00

1.2 milyon kişinin düzenli kullanıcı olduğu, 550 bin kişinin ise her gün uyuşturucu içtiği kaydedildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fransa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı Araştırma Merkezi (MILDT)’ nin yayınladığı araştırma sonuçlarına göre, Fransa’da 4 milyon kişinin uyuşturucu (Marihuana-bir çeşit esrar) kullanıcısı olduğu ortaya çıktı. Açıklanan 2005 yılı verilerine göre, Fransa’da 1.2 milyon kişinin düzenli kullanıcı (ayda en az 10 kez) olduğunu, 550 bin kişinin ise her gün uyuşturucu içtiği kaydedildi.

YAŞ ORTALAMASI 15

Marihuana kullanımında 2002 yılından bu yana önemli bir artış kaydedilmediğini vurgulayan araştırmada, 1990 yılından bu yana bu ünlü uyuşturucu maddesinin kullanımının "sıradan" hale geldiği açıklandı. Paris sokaklarında görülen ve Coca-Cola amblemine benzeyen "Smoke Cannabis" (Marihuana İçin) yazılı tişörtler, özellikle de genç nüfusun bu uyuşturucuya artık iyice alıştığını gösteriyor. Nitekim araştırma, 17 yaşına kadar Marihuana’yı en az bir kez deneyenlerin oranının %49.5 olduğu ortaya koyarken, kullanıcı yaş ortalamasının ise 15’e kadar düştüğünü gözler önüne seriyor.

Fransa’da yaklaşık 200 bin kişinin, üretimini kendi evinde yaptığı Marihuana bitkisi, yılda 832 milyon Avro’luk bir piyasa. Bitkinin 1 gramını ortalama 4 Avro’ya Fransa sokaklarında bulabilmek mümkün. Yine araştırmaya göre Fransız polisi, 2005 yılında toplam 87 tonluk Marihuana’ya el koymuş.

Bu arada araştırmalar, Avrupa’da Marihuana’nın en yaygın olduğu ülkenin yüzde 22’lik oranla Çek Cumhuriyeti, en düşük olduğu ülkenin ise yüzde 3’lük oranla Yunanistan olduğunu ortaya koyuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious