Fransa ve Belçika'da oy verme işlemi başladı

Fransa ve Belçika'da oy verme işlemi başladı.9595
  • Giriş : 10.06.2007 / 09:36:00

Fransa'da ve Belçika'da oy verme işlemi bu sabah başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

FRANSA:

Oy verme işlemi yerel saatle küçük yerleşim birimlerinde saat 18.00'e, orta büyüklükteki yerleşim birimlerinde saat 19.00'a, büyük kentlerdeyse saat 20.00'ye kadar sürecek.

Seçim yasakları nedeniyle gün boyunca seçim tahminleri radyo ve televizyondan yayımlanamayacak.

Resmi olmayan ilk seçim sonuçları radyo ve televizyonlardan saat 20.00'den itibaren duyurulmaya başlanacak.

İlk turda, seçim bölgelerinde oyların yüzde 50'sinden fazlasını alan adaylar doğrudan meclise seçilecek. İlk turda milletvekili seçilemezse yüzde 12,5'ten fazla oy alan adaylar ikinci turda tekrar yarışacak. İlk tura, 80 civarında parti ve siyasi birlik katılıyor.

Başbakan François Fillon, daha önce basına yaptığı açıklamada, milletvekili seçilemeyen bakanlar kurulu üyelerinin, "centilmenlik anlaşması" gereği istifa edeceğini açıklamıştı.

Siyasi gözlemciler, çevre, enerji ve ulaştırmadan sorumlu bakan Alain Juppe'nin seçilme olasılığının düşük olduğu görüşünde birleşiyor.

Seçimlere katılım oranının, Cumhurbaşkanı seçimlerinden daha düşük olması bekleniyor. Fransa'da geçen ay düzenlenen Cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turunda katılım oranı yüzde 84 olmuştu.

-SARKOZY'NİN ELİ GÜÇLENECEK-

Seçimlerde, kamuoyu yoklamalarında öngörüldüğü gibi iktidardaki Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) açık farkla yarışı önde bitirmesi halinde Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin ülke yönetimindeki gücü pekişmiş olacak.

Araştırma kuruluşu Sofres'in anketi, ikinci turu 17 Haziran Pazar günü yapılacak seçimlerin ardından UMP'nin, 577 sandalyeli meclise, 390 ile 430 arasında milletvekili göndereceğini ortaya koydu.

Ankete göre, muhalefetteki Sosyalist Parti'nin 115 ile 155 arasında sandalyeye sahip olması bekleniyor.

-44,5 MİLYON SEÇMEN-

Yaklaşık 44,5 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu Fransa'da seçimin ilk turunda 7640 aday, 577 sandalyeli meclise girebilmek için mücadele edecek.

Bu yılki seçimlere rekor sayıda kadın aday katılıyor. Yüksek seçim Kurulundan verilen bilgiye göre, 3177 kadın (yüzde 41,58), 4463 erkek aday (yüzde 58,42) ilk turda yarışacak.

2002 yılındaki seçimlerde 8456 aday yarışmış, kadın adayların oranı yüzde 38,5'te kalmıştı.

Yeşiller, yüzde 50,4 oranıyla en fazla kadın aday gösteren siyasi partilerin başında geliyor.

Her 5 yılda bir genel seçim yapılan Fransa'da milletvekili adayı olma yaşı 23.

Fransa meclisinde 13. yasama dönemi, 26 Haziran'da törenle başlayacak.

BELÇİKA:

Belçika'da genel seçimler için oy verme işlemi başladı.

Seçimlerde, 7 milyondan fazla seçmen, Federal Meclis'e girecek 150, Senato'ya girecek 40 temsilciyi belirleyecek.

Seçimlerin 4 yılda bir yapıldığı ve oy kullanmanın mecburi olduğu Belçika, son dönemde sosyalist ve liberallerin oluşturduğu koalisyon hükümetiyle yönetildi.

Belçika'da adayların 21 yaşını doldurmuş olmaları, partilerin yüzde 5 barajını aşması gerekiyor.

Tercih oylarının önemli etken olduğu seçimlere çeşitli partilerden katılan adaylar arasında 30'a yakın Türk asıllı bulunuyor.

Belçika'da yaşayan 160 bin kadar Türkün 120 bin kadarı bu ülkenin pasaportuna da sahip bulunuyor. Bu Türklerin 90 bin kadarı da sandık başına gidecek.

Son seçimlere 24 Türk asıllı aday katılmış, bunlara toplam olarak 137 bine yakın tercih oyu verilmişti.

Belçika seçim sisteminde kadınlara pozitif ayrımcılık yapılıyor. Yasalar aday listelerinde ilk iki isimden birinin kadın olmasını, adayların yüzde 50'sinin kadınlardan oluşmasını gerektiriyor. Federal Meclis'in yüzde 37'si kadınlardan oluşuyor.

Genel seçimlerin resmi sonuçlarının bu akşam açıklanması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious