Fransa yeni liderini seçiyor

  • Giriş : 22.04.2007 / 00:00:00

Fransa'da, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu bugün yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransız seçmenler Türkiye saatiyle, 9.00'dan itibaren oy verme işlemine başladı. Fransa'da ilk turda 12 aday yarışacak. Seçimlerin ikinci turu 6 Mayıs'ta, ilk turda en fazla oy olan 2 aday arasında yapılacak.
Fransa'da 44 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor. Seçmenler, yerel saatle 08.00'den itibaren oy kullanmaya başladı.
Sandıklar, küçük yerleşim birimlerinde saat 18.00'e, büyük kentlerdeyse saat 20.00'ye kadar açık kalacak. İlk seçim sonuçları saat 20.00'de açıklanacak.
Anketler, ilk tur için en şanslı adayın Halk Hareketi Birliği (UMP) adayı Nicolas Sarkozy olduğunu gösteriyor.
Anketlere göre, Sosyalist Parti adayı Segolene Royal, 2'nci sırada yer alarak 6 Mayıs'ta Sarkozy'nin rakibi olacak. Sarkozy'nin, 2'nci turda Royal karşısında üstünlük sağlaması bekleniyor.
Anketlere göre 3'üncü sırada yer alan Fransa Demokrasi Birliği lideri François Bayrou'nun, bir sürpriz yapıp, ikinci tura kalması halinde, hem Sarkozy, hem de Royal'den daha fazla oy alması bekleniyor.

SEÇİM VAATLERİ
seçim kampanyalarında, Sarkozy, göç ve güvenlik politikasını ön plana çıkartırken, Sosyalist Parti adayı Segolene Royal, 5'inci Cumhuriyet sisteminde reforma gidilmesini ve sosyal politikaların güçlendirilmesini savundu.
Fransa Demokrasi Birliği (UDF) lideri François Bayrou, AB yanlısı politikasıyla seçmenlerin gözüne girmeye çalışırken, radikal sol partiler özellikle küreselleşme aleyhtarı politikalarla seçmenlerini etkilemeye çalıştı.

Türkiye politikaları
Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi adaylar tarafından yürütülen kampanyalarda, Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin tartışma beklenin aksine yoğun bir biçimde gündeme gelmedi.
Seçimlerin en önemli adayları Sarkozy ve Bayrou, seçim kampanyalarında, Türkiye'ye tam üyelik yerine "imtiyazlı ortaklık" verilmesi görüşlerini yineledi.
Sosyalist Parti adayı Segolene Royal ise "Türkiye'nin üyelik sürecinin uzun bir zaman alacağını" belirterek, "zamanı geldiğinde konuyla ilgili referandum yapılacağını ve bu referandumun sonucuna saygı göstereceğini" dile getirdi.
Türkiye'nin Avrupa'dan dışlanmasının büyük bir hata olacağını söyleyen Royal, bununla birlikte Türkiye'nin tam üyelik için gerekli kriterleri uzun bir süre daha karşılayamayacağı görüşünü savundu.
Bu arada seçimler öncesi Sosyalist Parti içinde de Türkiye'nin üyeliği konusunda farklı görüşler savunulması dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious