Fransa'da 3 çocuk tartışması

Fransa'da 3 çocuk tartışması.12573
  • Giriş : 18.04.2008 / 00:54:00
  • Güncelleme : 19.04.2008 / 09:24:48

Fransa’da Başbakan Fİllon’un 3 çocuklu ailelere indirimli tren biletini kaldıracağını açıklaması ortalığı karıştırdı. Sert tepki veren Sarkozy, bize genç nüfus lazım diyerek başbakanı azarladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan’ın “En az üç çocuk yapın” çağrısı büyük tepkilere neden olmuştu. Benzer bir tartışma Fransa’yı da karıştırdı. Başbakan François Fillon’un nüfusun giderek azaldığı ülkede çocuk yapılmasını teşvik amacıyla çıkarılan bir uygulamanın kaldırılacağını söylemesi Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile arasını açtı. Ülkede uzun zamandır devam eden bu uygulamalardan biri de, üç ve fazla çocuğu olan ailelere, tren seyahatlerinde indirimli bilet hakkı tanınması. Fillon, geçen hafta bir açıklamasında, “Hükümetimizin bu uygulamayı devam düşüncesi yok. Bütçeye yük bindiriyor” dedi.

Bakanlarıyla ayrı düşüyor

Ancak başbakanın bu sözleri Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin büyük tepkisine neden oldu. Sarkozy, başbakanını yalanlayarak “Genç nüfusun azlığı Fransa’nın en önemli sorunlarından biridir. Çocuk yapılmasını teşvik edecek uygulamalardan vazgeçilmeyecek” diye konuştu. Fransız basınına göre Sarkozy, Bakanlar Kurulu’nda da Fillon’u sert sözlerle azarladı.

Kendi bakanlarıyla bir çok konuda ayrı düşmesinin Sarkozy’yi zor durumda bıraktığı ifade ediliyor. Fransız gazeteleri, Cumhurbaşkanı’nın politikalarına aykırı davranan bakanları toplayarak, “Bakın sizi defalarca uyardım. Bir kez daha böyle bir şey olursa kovarım sizi” diye tehdit ettiğini yazdı.

İKİ EVLİLİĞİNDEN 3 OĞLU VAR

FransIzlara çok çocuk doğurun çağrısını yapan Cumhurbaşkanı Sarkozy, dün de bu çağrısını yinelemek ister gibi bir doğumevini ziyaret etti. Bir haftalık bir bebek ile kameralara poz veren Sarkozy’nin 1982-1996 arasındaki ilk evliliğinden Pierre (23) ve Jean (21) adlı iki oğlu bulunuyor. Sarkozy’nin geçen yıl boşandığı ikinci eşi Cecilia’dan da Louis adında 11 yaşında bir oğlu daha var.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious