Fransa'da 6 PKK'lı daha hakim önünde

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Fransa'da gözaltına alındıktan sonra tutuklu yargılanmalarına karar verilen bölücü terör örgütü PKK'nın 6 mensubu, bugün istinaf mahkemesinde sorgu hakimi önüne çıkacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstinaf mahkemesi, avukatların itirazı üzerine, 23 Şubat Cuma günü, daha önce tutuklu yargılanmalarına karar verilen 14 teröristin 8'inin tutuksuz yargılanmasına karar vermişti.

Bugünkü duruşmada da diğer altı sanığın adli denetim altında, ülkeyi terk etmemeleri koşuluyla tutuksuz yargılanmalarına karar verilmesi bekleniyor.

Fransız avukatlar, cuma günkü duruşmada, terör örgütü PKK üyelerinin, Fransız gizli servisiyle yakın işbirliği içinde olmalarını savunmalarına gerekçe göstermişlerdi.

Fransız sorgu yargıcı, 10 Şubat gecesi yapılan ön soruşturma sonunda, 15 bölücü örgüt mensubu hakkında adli soruşturma açılmasını kararlaştırmıştı. Daha sonra ikinci kez yargıç önüne çıkanlardan 14'ünün tutuklu yargılanmasına karar verilmişti.

Yine aynı operasyon sonucu Belçika'da yakalanan ve Fransa'ya iade edilen Canan Kurtyılmaz isimli kadın teröristin de geçen hafta hakkında adli dava açılmış, ancak tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti.

Operasyon 5 Şubat'ta düzenlenmişti

Paris'te 5 Şubat’ta düzenlenen operasyonlar çerçevesinde terör örgütünün başkentteki merkezi olan bir ''kültür merkezine'' de baskın düzenlenmiş, çeşitli evraklara ve bilgisayarlara el konulmuştu.

Gözaltına alınanlar hakkında, teröre mali kaynak sağlama dışında, ''organize suç'' ve ''kara para aklama'' suçlarından adli soruşturma açılmıştı.

Paris'teki operasyon, geçen yıl, 2 PKK'lı teröristin döviz bürosunda kaynağını açıklayamadıkları 200 bin euroyu dolara çevirmek isterken gözaltına alınmaları sonucu başlatılan soruşturma çerçevesinde düzenlenmişti.

Fransa'da terör örgütü PKK'nın faaliyetleri, 1993 yılında yasaklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious