Fransa'da bekaret sertifikası tartışması

  • Giriş : 22.10.2006 / 00:00:00

Fransa’da jinekologlardan giderek artan bir biçimde Müslüman kadınları için “bekaret sertifikası” vermeleri istendiği belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avrupa’da Müslüman kadınlarının “peçe” kullanması tartışmaları sürerken Fransa’da jinekologların giderek artan bir biçimde “bekaret sertifikası” talepleri ile karşılandığı belirtildi.

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Figaro, “İslamcı baskılar jinekologlar arasında alarm yaratıyor” başlıklı haberinde Fransa’da jinekologlardan giderek artan bir biçimde Müslüman kadınları için “bekaret sertifikaları”nı vermeleri istendiğini belirtirken doktorlara yönelik saldırılara dikkat çekti.

Le Figaro, Paris’teki bir hastanenin doğum bölümünde yatan bir Müslüman kadınını muayene etmeye hazırlanan doktorun hastanın eşi tarafından saldırıldığına dikkat çekerken bu tür saldırıların daha önce de meydana geldiğini kaydetti.

Hastane ortamında artan bir İslamcı kökten dinciliğin hissedildiğini öne süren gazeteye konuşan Fransa Jinekologlar Odası Başkanı Prof. Jacques Lansac da, bu tür saldırıların kabul edilemez olduğunu belirterek, “Tüm dinlere saygı gösterilmeli ama hastanelerde laiklik ilkesi uygulanmalı” diye konuştu.

Lansac, doktorlara yönelik “bekaret sertifikası” taleplerindeki artışa değinirken de “Doktordan ‘malın kalitesi’ni tespit etmesi isteniyor. Oysa kadın bir mal değil” diyerek bu tür taleplerin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious