Fransa'da bir ilk: Diplomalı imam eğitimi

Fransa'da bir ilk: Diplomalı imam eğitimi.8950
  • Giriş : 29.01.2008 / 18:04:00
  • Güncelleme : 29.01.2008 / 18:30:21

Özel ilahiyat eğitiminde cami, ordu, hastane gibi kamuya ait mekanlarda imamlık yapacak adaylar Fransa Cumhuriyeti’nin ilkelerini öğrenecek. 400 saatlik eğitim sonrası başarılı olan öğrenciler, üniversite diplomasına eşit değerde diploma alacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fransa’da geleceğin Müslüman din adamlarının eğitiminde bugün bir ilke imza atılıyor. İçişleri Bakanlığı’nın girişimi üzerine Paris Katolik Enstitüsü tarafından Müslümanlar için hazırlanan özel ilahiyat eğitimine bugün resmen başlanıyor.

Resmi adı “Dinler, laiklik ve kültürlerarası etkileşim” olan eğitim 6 ay sürecek. Toplam 400 saatlik dersler sonunda sınavları başaran öğrencilere, 2 yıllık eğitim sonrası elde edilen üniversite diplomasına eşit değerde bir diploma verilecek. Derslerin din eğitimi üzerinde değil, “özgürlük, eşitlik, laiklik, kardeşlik ve demokrasi” gibi kavramlar üzerinde yoğunlaşacağı belirtiliyor.

Bir diğer deyişle, Fransa’da camilerde veya Ordu ve hastane gibi kamuya ait mekanlarda imamlık yapacak adaylar Fransa Cumhuriyeti’nin ilkelerini ayrıntılarıyla öğrenecek. Elde edilecek diplomanın kamuya ait yerlerde çalışmak için referans olacağı da bildiriliyor.

Paris Katolik Enstitüsü, eğitim için yazılan öğrenci sayısının şu anda için 25 olduğunu, bunların çoğunu Cezayir, Fas, Tunus ve Komor Adaları kökenlilerin oluşturduğunu açıkladı. Öğrenciler arasında ikisi türbanlı üç kadın da bulunuyor. Yaş ortalaması 40 olduğu belirtilen öğrencilerin büyük çoğunluğunun güncel yaşamda imamlık yaptığı ve Fransız kültürüyle İslam arasında karşılıklı anlayışı artırmayı istedikleri söyleniyor.

Fransa’da yaşayan Kuzey Afrika kökenli ılımlı Müslümanların dini temsilcisi olarak bilinen Paris Camii, bu projeye destek verirken, aşırı muhafazakar Müslümanları bünyesinde toplayan “Fransa İslami Teşkilatlar Birliği” ise “Katolik bir ortamda gerçekleştiği” gerekçesiyle projeye karşı çıkıyor.

Fransa’da imamların kamuya ait üniversitelerin ilahiyat fakültelerinde eğitilmeleri dört yıl önce de gündeme gelmiş, ancak bu konuda Sorbonne Üniversitesi ve Paris Siyasal Bilimler Enstitüsü’ne Paris Camii tarafından sunulan projeler, “laikliğe aykırı” olduğu gerekçesiyle reddedilmişti. Kamuya ait yüksek okulların imamların eğitimini reddetmesi üzerine dönemin İçişleri bakanı Nicolas Sarkozy, Paris Katolik Enstitüsü ile diyaloğa girmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious