Fransa'da 'burka' tartışmasına öneri

Fransa'da 'burka' tartışmasına öneri.8444
  • Giriş : 29.06.2009 / 15:07:00

Fransa'da iktidardaki Halk Hareketi Birliği'nin Meclis Grup Başkanı Jean-Francois Cope, ülkede başlayan burka tartışmasıyla ilgili olarak, "ara bulucu kadınların" devreyi girmesini önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konuyla ilgili basına açıklama yapan Cope, belediyelerin seçeceği "ara bulucu kadınların", burka giyen kadınlar ve bu kadınların eşleriyle diyalog kurarak, öncelikle bu tercihi anlamaya çalışmalarını tavsiye etti.

Fransa meclisinde konuyla ilgili bir soruşturma komisyonu kurulduğunu hatırlatan Cope, bu komisyonun, bu tür bir öneriyi gündeme getirebileceğini söyledi.

Kadınların burka giymesinin "kabul edilemez" olduğunu belirten Cope, "Ülkemizdeki aşırı uçlar, cumhuriyetin direncini sınamaya çalışıyor. Onlara sert ve acele bir yanıt yerine zeki bir yanıt vereceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, geçen hafta yaptığı açıklamada, "kadınların vücutlarının tamamını örten burka giysinin Fransa cumhuriyeti topraklarında hoş karşılanamayacağını" söylemişti.

Burka giyilmesinin din ile alakası olmadığını ifade eden Sarkozy, bunun özgürlük ve kadın haysiyetine aykırı olduğunu savunmuştu.

Sarkozy'nin bu açıklamalarının ardından mecliste bir grup milletvekilinin talebiyle burka giyilmesiyle ilgili soruşturma komisyonu kurulması kararlaştırılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*