Fransada emeklilik yaşı artık 75

Fransada emeklilik yaşı artık 75.15696
  • Giriş : 12.12.2008 / 23:43:00

Fransada Anayasa Konseyi, tartışmalı 2009 mali yasasını kabul ederek emeklilik yaş sınırını 70e çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fransa yüksek yargı organ, diğer bir ifadeyle “Akil Adamlar” bilinen Anayasa Konseyi, tartışmalı mali yasaya onay verdi. Sendikalar ve muhalefetin sert bir şekilde eleştirdiği emeklilik yaş sınırını yükseltilmesi maddesi de onaylanarak, bunun 1946 Anayasa'sındaki sağlığı koruma, dinlenme hakkı ve eşitlik ilkesine zarar vermediğini savundu.

Yapılan açıklamada, “Söz konusu olan gönüllü bir faaliyet mekanizmasıdır” denilerek yasal emeklilik yaşının korunduğu ancak beş yıl daha çalışmanın önünün açıldığı kaydedildi. Sosyalist Parlamenterler emeklilik yaşının 65 yerine 70 yaşına kadar çıkarılmasına tepki göstererek 1 Aralık günü Anayasa Konseyi'ne başvurmuştu.

Anayasa Konseyi, 120 maddeli yasadan 19'unu reddederek sosyal sigorta finansmanı yasasında yeri olmadığına hükmetti.

Fransız Parlamentosu'ndan sonra Fransız Senatosu 18 Kasım günü emeklilik sınır yaşının 70'e kadar çıkarılmasına onay vermişti.

Hükümetin emeklilik reformuna karşı yeni bir grev dalgası bekleniyor. Geçtiğimiz ay reforma işçiler bir çok kez grev yapmıştı. İşçilerin 65 olan emeklilik sınır yaşının 70'e çıkarılması resmi olarak 2009'da yürürlüğe girecek. Emeklilik yaşının uzatılmasının diğer alanlarda da uygulanmasına yeşil ışık yakılmıştı. Bundan böyle polisler, hemşireler veya itfaiyeciler de gönüllü olarak emeklilik sınır yaşından sonra beş yıl daha çalışabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*