Fransa'da finans skandalı sürüyor

Fransa'da finans skandalı sürüyor.8650
  • Giriş : 29.01.2008 / 20:32:00

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ülkenin en büyük bankalarından Societe General'in, bir işlemcisi yüzünden 4,9 milyar avro zarara uğraması ile ilgili skandal yüzünden Genel Müdür Dainel Bouton'un istifa etmesi gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sarkozy, “Genel Müdür, sorumluluklarından kaçamaz” dedi.

Adalet Bakanı Rachida Dati de France info radyo kanalına yaptığı açıklamada, “bankanın bu kadar büyük zararıyla ilgili olarak genel müdürün de sorumlulukları var”ifadesini kullandı.

Paris mahkemesi, bankayı zarar soktuğu için gözaltına alınan Jerome Kerviel'in dün tutuksuz yargılanmasına karar vermişti. Savcılık, mahkemeden, işlemcinin tutuklu yargılanmasını talep etmişti.

Banka yönetimi tarafından işten atılan 31 yaşındaki işlemci hakkında “evrakta ve belgede sahtekarlık” yapmak suçundan dün adli soruşturma başlatılmıştı. Savcılık, işlemcinin tutukluluğunun sürmesini istemişti.

Dünyadaki finans kriziyle birlikte, son aylarda 2 milyar avro zarar eden bankanın, bu yolsuzlukla birlikte kaybının 7 milyar avroyu bulduğu tahmin ediliyor.

Mali skandala imza atan işlemci, bankanın, pazardaki dalgalanmalara göre, Avrupa borsalarındaki işlemlerini yönetiyordu.

Bankanın yönetim kurulu, skandalın ortaya çıkmasını ardından, genel müdür Daniel Bouton'un istifasını kabul etmemişti. Skandalın patlak vermesini ardından banka, 5,5 milyar avro yeni sermaye artırımına gitmişti.

Fransa'nın en eski bankalarından Societe Generale, 1864 yılında 3. Napolyon tarafından kurulmuştu. Banka, şu anda sermaye olarak Avrupa'nın 7. en büyük bankası olarak biliniyor. Yaklaşık 120 bin kişinin çalıştığı bankanın, 22,5 milyon müşterisi bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious