Fransa'da göçmenlerin işi daha zor

  • Giriş : 20.09.2007 / 12:11:00

Fransa Ulusal Meclisi, göçmenlerin Fransa’da yerleşme koşullarını sertleştiren bir yasa tasarısını kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tasarıya, eş ve 16 yaşından büyük çocukların belli düzeyde Fransızca bilmesi ve göçmenlerin ailelerini yanlarına aldırması için gelirlerinin aile nüfusuyla orantılı olması gibi Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin seçim vaatleri arasında yer alan konuların yanı sıra yenileri eklendi.

Milletvekili Thiery Mariani’nin önerisiyle, ailelerin birleştirilmesi sırasında çocuklara DNA testi yapılmasına imkan veren bir madde de pakete eklendi. Metnin ekim ayında Senato'da ele alınması öngörülüyor.

Gerek muhalefetten gerekse sivil toplumdan gelen tepkileri göz önünde bulunduran hükümet, DNA testinin uygulanmasına “koşullu” onay verdi.

Buna göre, Fransa’ya gelecek ailelere DNA testi sistemi 31 Aralık 2010’a kadar ‘deneme mahiyetinde’ uygulanacak.

Uygulama, sadece velilerin, açıkça rıza verdikleri hallerde, ama aynı zamanda nüfus kayıtlarının tartışmalı veya hiç bulunmadığı ülkelerde mümkün olabilecek.

Yabancının vize isteği işlem sonunda kabul edilirse test ücreti devlet tarafından başvuru sahibine geri ödenecek. Tasarının en tartışmalı bölümünü oluşturan DNA testi maddesi sabaha karşı yapılan oylamada 45’e karşı 91 oyla kabul edildi.

Taslakta yer alan diğer konular şöyle:

* Daha önce Dışişleri Bakanlığı'na bağlı olan, tüm iltica başvurularını kabul ya da reddetmekle yükümlü İltica ve Vatansızlar Ofisi (OFPRA) Göç ve Ulusal Kimlik Bakanlığı'na bağlanıyor.
* İltica istekleri reddedilen yabancıların itiraz süresi 1 aydan 15 güne indiriliyor.
* Etnik özelliklere göre istatistik yapılabilecek.
* Daha önce olmayan “görevde ücretli” kartı uygulamasına geçilecek, resmi yetkililerden izin istenmeksizin belli bir görevle Fransa’ya gelen kişiler geçici olarak bu belgeyi kullanabilecek.
* 6 kişiden kalabalık aileler için asgari ücretin 1.3'ü oranında gelir koşulu aranacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious