Fransa'da hayat duracak

Fransa'da hayat duracak.8650
  • Giriş : 14.11.2007 / 15:40:00

Fransa'da hayat duracak. Büyük grev ulaşımı vuracak, Sarko ise direniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Greve bugün otobüs ve metro çalışanlarının da katılması bekleniyor. Gaz ve elektrik sektöründeki işçiler de greve çıkacaklarını söylüyor. Sarkozy ise, hiçbirşeyin reform olarak nitelediği düzenlemeleri yapmaktan kendisini alıkoyamayacağını yineledi.

Sendikalar hükümetin yeterince müzakereye yanaşmadığını, Sarkozy'nin reformlarını zorla uygulama tavrına girdiğini savunuyorlar.

Sarkozy ise, bir reform programını uygulama taahüdünde bulunduğunu, Fransız halkının da reformları onayladığını zira kazandığı seçim öncesi, göreve gelmesi halinde yapacaklarını halka anlattığını savundu.

Sarkozy'nin Cumhurbaşkanı seçilmesi sonrası bu programa karşı çıkan ulaştırma sektöründeki sendikalar ilk kez geçen ay ülke çapında greve gitmişlerdi.

Dün akşam yerel saatle sekizden itibaren, demiryolu işçileri yeniden greve gittiler. Grevin bitişi tarihi belirlenmedi, yani ucu açık. Greve sabahın erken saatlerinden itibaren yeni katılımlar da olacak.
Öğretmenler ve öğretmenlerin de iş bırakma ve okul işgali, tren istasyonlarının işgali gibi eylemlere girişmesi bekleniyor.

Adalet sisteminin dönüştürülmesi, bazı mahkemelerin kapatılmasını da içeren diğer bir reform paketi de tepki yarattı. Bu paket nedeniyle yargıçlar da greve gitmeyi planlıyor. Memurlar ise 20 Kasım tarihinde bir gün iş bırakacaklar.


Sarkozy bu hafta onbinlerce işçinin protestosuyla karşı karşıya

Son bir ay içinde ikinci kez greve giden ulaştırma işçileri özel emeklilik haklarının ellerinden alınması anlamına gelecek değişiklikleri protesto etmek için, greve bitiş tarihi bile koymadılar.

Yürürlükteki yasalar örneğin tren sürücülerinin ve bazı diğer alanlarda çalışan işçilerin 50 yaşında emekli olabilmesine olanak tanıyor.

Parlamento dışındaki muhalefetin, kendisini sık sık sokak gösterileri, grevlerle ifade ettiği Fransa'da işçi ve memurların grev sürdürme konusunda inatçı ve dirençli olabildiği tecrübeyle sabit.

1995 yılında kamu işçileri ve ulaştırma sektörü çalışanlarının yine sosyal güvenlik ve emeklilik reformuyla ilgili planları protesto amacıyla başlattığı grev tam üç hafta sürmüş, Fransa'da yaşamı felce uğratmış ve hükümeti de geri adım atmaya zorlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious