Fransa'da işsizlik son 2 yılın zirvesinde!

Fransa'da işsizlik son 2 yılın zirvesinde!.52219
  • Giriş : 04.06.2009 / 16:16:00

Fransa'da işsizlik oranı ilk çeyrekte yüzde 8,7'ye yükselerek, son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Ulusal İstatistik Kurumu INSEE'nin verilerine göre, geçen yıl son çeyrekte yüzde 7,6 olan işsizlik oranı bu yılın ocak-şubat döneminde yüzde 8,7'ye çıktı. Veriler, işsizliğin ülkede genç insanların en büyük sorunu olmaya devam ettiğini de gösterdi.

INSEE'ye göre, Avro Bölgesi'nin ikinci büyük ekonomisine sahip Fransa'da, 15-24 yaş arasındaki gençler için işsizlik oranı bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 24,2 oldu.

Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, Fransa'nın Europe-1 radyosuna verdiği demeçte, işsizlikteki yükseliş için ''gaddarca'' ifadesini kullanarak, ''açıkçası kötü bir rakam, bunu biliyoruz, işsizlik son altı ayda ekonomideki koşulların kötüleşmesi istihdam durumunu kötüleştirdi'' dedi.

Araştırma şirketi Xerfi baş ekonomisti Alexander Law da, ''Rakamlar korkunç. Beni yanlış anlamayın, ancak işsizlik daha da kötü olabilir'' diye konuştu.

Fransa'da işsizlik oranı yüzde 8,7'ye tırmanırken, bu oran İngiltere'de yüzde 7,1 ve İspanya'da yüzde 17,4 seviyesinde bulunuyor.

Küresel ekonomik krizin imalat ve ihracatı olumsuz etkilemesi nedeniyle son 60 yıldaki en uzun resesyon döneminden geçen Fransa'da, geçen yıl son çeyrekte yüzde 1,5 daralan ekonomi, bu yıl ilk çeyrekte yüzde 1,2 küçüldü.

Fransa hükümeti, bu yıl ekonominin yüzde 3 kadar daralmasını bekliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, nisan ayında genç işsizlere istihdam yaratmayı hedefleyen 1 milyar avrodan fazla harcama planı açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*