Fransa'da isyan ateşi yeniden alevleniyor

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Fransa geçtiğimiz Kasım ayında yaşanan isyanla sarsılmasının ardından banliyöler yeniden hareketlenmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sabaha karşı çıkan çatışmalarda altı polis yaralanırken on üç kişi gencin de göz altına bildirildi. Sonbaharda banliyölü gençleri ayaklandıran trafo olayının tek canlı tanığı olan Urfalı Muhittin de polis aracına taşla saldırdığı gerekçesiyle tutuklandı. Dün serbest bırakılan 18 yaşındaki Altun'un 'kasten polis aracına zarar vermekten' mahkeme önüne çıkacağı açıklandı.

Polis tarafından verilen bilgiye göre olaylar dün akşam bir grup gencin Clichy-sous-Bois'da kontrol yapan polis aracına saldırmasıyla başladı. Muhittin Altun, polis tarafından burada yakalandı. Ardından otuz civarında genç Montfermeil'de bir polis karokoluna taşlarla saldırdı. Karokolda bulunan iki polis yaralanırken bir polis aracı da yandı. Gerilimin tırmanması üzerine her iki banliyöye de özel polis birlikleri sevkedildi. Gece yarısından sonra yatıştırılabilen olaylarda on beşe yakın aracın yandığı bildirildi. Polislere destek vermek için bölgedeki bir karakolu ziyaret eden İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, "Maskeli ve silahlı yüz serseri sizi hedef aldı" şeklinde konuştu. Banliyö krizinin ardından hiç şeyin çözüme kavuşturulmadığını belirterek Sarkozy'ye ve hükümete yüklenen anamuhalafetteki Sosyalist Parti lideri François Hollande, verilen taahhütlerin yerine getirilmediğini söyledi.

Montfermeil'de Pazartesi akşamı da güvenlik güçleri ve göçmen kökenli gençler arasında çatışma yaşanmıştı. Montfermeil Belediye Başkanı iki hafta önce 15-18 yaş arası gençlerin şehir merkezinde üç kişiden fazla grup halinde yürümesini yasaklayan bir kararname çıkarmıştı. Gençlerin, sağcı belediye başkanının daha sonra İdari Mahkeme tarafından iptal edilen kararına tepkili olduğu ifade ediliyor. Fransız polisi, kendisinin ve ailesinin hayatının tehdit altında olduğunu ileri süren Belediye Başkanı Xavier Lemoine'nın evinin önünde nöbet tutuyor.

Geçtiğimiz kasım ayında Fransa'yı sarsan isyan, aralarında Muhittin Altun'un da bulunduğu üç göçmen kökenli gencin polisten kaçarak sığındıkları elektrik trafo merkezinde yanmalarıyla başlamıştı. Diğer iki genç yanarak can verirken Altun ağır yaralı olarak kurtulmuştu. Altun, 50 gün hastanede yattı.

Ağırlıklı olarak göçmenlerin yaşadığı banliyöleri savaş alanına çeviren olaylarda on bin civarında araba yakılmış, yüzlerce iş yeri ve kamu binası zarar görmüştü. İsyan, olayların yaşandığı yerlerde olağanüstü hal yasasını uygulamaya izin veren bir yasa çıkarılarak yatıştırılabilmişti. Hükümet, şiddet olaylarının yoğun yaşandığı banliyölerdeki ekonomik ve sosyal sorunlara karşı bir dizi önlem paketi açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious