Fransa'da karikatür krizi yine alevlendi

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

Hz.Muhammed karikatürlerini yayınlayan Fransız dergisi aleyhinde açılan davada Katolikler, Müslümanlar’ın yanında yer aldı. Sarkozy’nin mektubu kriz yarattı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun, Danimarka’da yayınlandıktan sonra büyük krize yol açan Hz. Muhammed karikatürlerini yeniden basması ülkede krize yol açtı. Fransa Müslüman Dernekleri Birliği ve Paris Camii yöneticilerinin dergi aleyhinde açtığı dava Fransa’yı ikiye böldü. Charlie Hebdo’ya “düşünce özgürlüğü desteği” için sol görüşlü Fransız gazetesi Liberation, dün aynı karikatürlere sayfalarında yeniden yer verdi. Katolik Kilisesi ise, “Voltaire ve Aydınlanma’ya yol açan o güzel ruhu ret mi ediyorlar” diyerek Müslüman derneklerinin yanında yer aldığını açıkladı. Karikatürleri ilk kez yayınlayan Danimarka’nın Jyllands Posten gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Felemming Rose da yeniden tartışmaya katılarak, “Eğer bu dava kaybedilirse sadece Fransa için değil tüm Avrupa için çok kötü sonuçları olur” dedi. Ancak en büyük kriz, duruşmanın ilk oturumunda yaşandı. Derginin avukatı, İçişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı adayı Nicolas Sarkozy’nin “Hiç karikatür olmamasından ziyade, çok karikatür olmasını tercih ederim” ifadelerini içeren mektubunu okuyunca Müslüman Dernekler, “Hükümet yargıya müdahale ediyor” diyerek ayaklandı. Hatta her iki derneğin yöneticilerinin de hükümeti protesto için istifa etmesi gündeme geldi. Derginin 30 bin euro ceza almasını talep eden davalılar, çıkacak mahkeme kararının bütün gazetelerde yayınlanmasını talep ediyor.

ÖZEL BASKI YAPTILAR
Charlie Hebdo, duruşmanın ilk gününde özel bir sayı çıkararak kapağında 3 büyük dinin temsilcilerinin, “Charlie Hebdo kapatılmalı” şeklinde bağırdığı bir karikatüre yer verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious