Fransa'da konsolos için karar günü

  • Giriş : 25.10.2006 / 00:00:00

Ermeni tasarısını kabul eden Fransa'da Paris İstinaf Mahkemesi, Ermenilerin Türkiye'nin Paris Başkonsolosu Aydın Sezgin aleyhinde açtığı davada kararı bugün verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ancak, Paris Başkonsolosluğu internet sitesinin servis sağlayıcısı France Telekom hakkında verilecek karar, bundan sonraki kararlara da emsal teşkil etmesi açısından önem taşıyor.

Mahkemenin, Paris Başkonsolosluğu'nun resmi sitesindeki Ermeni davasıyla ilgili Türkiye'nin resmi görüşlerinin yer aldığı bölümlerin çıkartılmasını isteyip istemeyeceği veya bu bölümlere 'filtre koyulmasını' talep edip etmeyeceği özellikle önemli görülüyor. Bu konularda France Telekom aleyhine karar verilmesi halinde, Fransız şirketinin de temyize gitme hakkı bulunuyor.

Daha önce 11 ekim tarihinde açıklanması beklenen karar, mahkeme başkanı tarafından 'bilgisayardaki sorunlar yüzünden' 25 ekime ertelenmişti.

ASLİYE MAHKEMESİ, DAVAYI REDDETMİŞTİ

Fransa'da Ermeni Davasını Savunma Derneği, söz konusu metni gerekçe göstererek Başkonsolos Sezgin ve internet sitesinin resmi servis sağlayıcısı France Telecom şirketi aleyhine geçtiğimiz yıl Paris 17'inci Asliye Hukuk Dairesi'ne başvurmuştu.

17'nci Daire, Aydın Sezgin'in diplomatik dokunulmazlığını gerekçe göstererek başvuruyu reddetmişti. Ermeniler, daha sonra karara itiraz için istinaf mahkemesine başvurmuştu.

İstinaf mahkemesinde 6 eylülde yapılan duruşmada, başsavcı davanın reddedilmesi yönünde görüş bildirmişti.

PARLAMENTO TARİH YAZAMAZ

Bu duruşmada Sezgin'in avukatları, 'diplomatik dokunulmazlık', 'ifade özgürlüğü' ve 'parlamentoların tarih yazamayacağı' gerekçelerini sayarak, ayrıca "başkonsolosun ülkesinin resmi tezlerini görev yaptığı ülkede özgür ve sınırsız biçimde dile getirebileceğini" belirterek, başvurunun reddedilmesini talep etmişti.

Ermeni derneği: "Fransa soykırımı tanıdı"

Davayı açan Ermeni derneğinin avukatları ise Fransa parlamentosunda 2001 yılında kabul edilen Ermeni iddialarını tanıyan yasaya dayanarak, başkonsolosun vatandaşlarının haklarını savunmanın dışında bazı alanlarda siyasi görüş belirtemeyeceğini, bu yüzden diplomatik dokunulmazlığının olamayacağını savunmuştu.

Servis sağlayıcı: "İfade özgürlüğü var"

Türkiye Başkonsolosluğu internet sitesinin servis sağlayıcısı Fransız Telekom'un avukatı da ifade özgürlüğü çerçevesinde, Başkonsolosluğun görüşlerinin yer aldığı internet sitesinde şikayete bağlı bölümlerin kaldırılmasının mümkün olmadığı görüşünü dile getirmiş ve başvurunun reddedilmesini istemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious