Fransa'da kritik oylama!

Fransa'da kritik oylama!.27715
  • Giriş : 21.07.2008 / 15:12:00

Fransa'da meclis ve senatoyu bir araya getiren parlamento, Türkiye'yi de doğrudan ilgilendiren anayasa değişikliği paketini, bu akşam son kez oyluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Meclis'in 576 üyesi, senatonun ise 330 üyesi, 1958 yılında kurulan 5. Cumhuriyet tarihinde 24. kez Anayasa Değişikliği için oy kullanacak.

Parlamento oturumu, yerel saatle 15.30'da Başbakan Francois Fillon'un konuşmasıyla başlayacak. Oylamanın saat 20.00'de tamamlanması bekleniyor.

"Kurumların reformuna" ilişkin Anayasa Değişikliği paketi, cumhurbaşkanının, parlamentoyla ilişkilerine yeni düzenlemeler getiriyor.

Anayasa değişikliği paketinin onaylanması için parlamento üyelerinin beşte üçünün oyu gerekiyor.

Paketin onaylanmasına, gerek iktidar partisi, gerek muhalefet partilerinin gösterdiği tepki yüzünden kesin gözüyle bakılmıyor.

Meclis ve Senato'da kabul edilen Anayasa Değişikliği paketinin 33. maddesinde, AB'ye yeni üye olacak ülkeler için doğrudan referanduma gidilmesi şartı korundu. Ancak meclis ve senato üyelerinin beşte üçünün talep etmesi halinde cumhurbaşkanının, söz konusu ülkenin üyeliğinin onaylanmasına parlamentonun onay verip vermeyeceğine karar vermesi koşulu getirildi.

Cumhurbaşkanının parlamentoyla ilişkilerini belirleyecek "kurumların reformuna" ilişkin Anayasa Değişikliği paketindeki Türkiye'yi ilgilendiren madde, uzun zamandır meclis ile senato arasında tartışmalara yol açmıştı.

Mecliste daha önce kabul edilen maddede, "AB nüfusunun yüzde 5'inden fazla nüfusu olan ülkeler için doğrudan referandum şartının" korunması istenmiş, ancak Senato bu maddeyi "Türkiye gibi müttefik bir ülkeyle ilişkileri yaralayacağı" gerekçesiyle reddetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*