Fransa'da laiklik tartışmaları alevlendi

Fransa'da laiklik tartışmaları alevlendi.8383
  • Giriş : 12.09.2008 / 17:52:00

Roma Katolik Kilisesinin lideri Papa 16. Benediktus'un bugün başlayan resmi ziyareti, Fransa'da laiklik tartışmalarını alevlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sol eğilimli gazeteler, muhalefet ve işçi sendikaları, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin dikkatini, ''din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması gereğine'' çekti.

Liberal eğilimli Demokrat Hareketi'nin lideri François Bayrou, Sarkozy'nin resmi bir şekilde Papayı Cumhurbaşkanlığı Sarayında ağırlamasını ''çok hevesle karşılamadığını'' belirtti ve ''Din ile devlet işleri birbirinden ayrılmalı'' dedi.

Paris Belediyesi Başkanı Bertrand Delanoe, protokol gereği Papaya Cumhurbaşkanlığı Sarayında verilecek davete gideceğini, dini ayinlere ise ''laiklik ilkesine saygı gereği'' gitmeyeceğini söyledi.

Sosyalist Parti senatörü Jean-Luc Melenchon, Le Monde gazetesine yazdığı makalede, din ve siyasetin birbirine karıştırıldığını, Papa ve Sarkozy'nin Fransız toplumunda dini resmileştirmeye yönelik ortak stratejileri bulunduğunu öne sürdü.

Fransa'daki İşçi Sendikaları Federasyonu (FSU) tarafından yapılan açıklamada, ''Kamu bütçesinden bu tür bir ziyarete ayrılan pay tartışma götürür'' denildi.

Sol eğilimli Liberation, ''Sarkozy'nin Papayı Paris'e getirebilmek için çok çaba gösterdiğini'' yazdı ve ''Sarkozy'nin Fransa'nın Katolik kimliğini öne çıkararak, laiklik anlayışına yeni bir şekil kazandırmak istediği'' yorumunu yaptı.

Gazete, Sarkozy'nin bu yeni yaklaşımına ilişkin yaptığı açıklamaların Fransa'da tepki görürken, Vatikan tarafından memnuniyetle karşılandığını yazdı.

-PAPANIN PROGRAMI-

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile bugün Elysee Sarayında görüşecek olan Papa 16. Benediktus, kilise ve toplum üzerine araştırmalar yapan Bernardins Kolejinde konuşma yapacak ve daha sonra Notre Dame Kilisesi önünde halkı selamlayacak.

Papa, cumartesi günü başkentteki Invalid Meydanı'nda, yaklaşık 250 bin kişinin katılması beklenen açık hava ayinini yönetecek. Papa, daha sonra Fransız Katolikleri için dini öneme sahip, ülkenin güneybatısındaki Lourdes kentine gidecek ve pazartesiye kadar burada kalacak.

16. Benediktus'un ziyareti dolayısıyla başkentte yoğun güvenlik önlemleri alındı. Ziyaret sırasında 3 bin 500 polis görev yapacak.

Bu arada, Le Parisien gazetesinin yaptığı araştırma, Fransızların yüzde 53'ünün Papanın ziyaretine olumlu baktığını ortaya koydu. Fransızların yüzde 73'ü Papayı fazla muhafazakar buluyor.

SARKOZY: ''HRİSTİYAN KÖKLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ''

Katolik Kilisesinin lideri Papa 16. Benediktus'u ağırlayan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, "Hristiyan köklerine sahip çıktıklarını" söyledi.

Sarkozy, Papa ile Cumhurbaşkanlığı Sarayında görüşmesinden sonra yaptığı konuşmada, ''Hristiyan köklerimize sahip çıkıyoruz. Dinleri engellemek çılgınlıktır. Düşünceye ve kültüre karşı bir hatadır'' diye konuştu.

Papa 16. Benediktus ise yaptığı konuşmada, ''Kilise ve Fransa'nın özgür bir sistemden faydalandığını'' belirterek, ''Eskiden yaşanan güvensizlik, yavaş yavaş olumlu ve barış içinde güçlenen bir diyaloğa dönüşüyor'' ifadesini kullandı.

16 Benediktus, ''dinin sadece bir cemaatçilikle sınırlandırılarak değerlendirilmesi anlayışını'' eleştirdi.

PAPA 16. BENEDİKTUS: ''DİN VE DEVLET BİRBİRİNE AÇIK OLMALI''

Papa 16. Benediktus, ''din ve devletin birbirine açık olması'' gerektiğini söyledi.

Katolik Kilisesinin lideri 16. Benediktus, resmi ziyaret amacıyla Fransa'nın başkenti Paris'e geldi.

Papa'yı havaalanında Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve eşi Carla Bruni karşıladı.

Uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan Papa, ''Hristiyan dini değerleri, bizim uluslarımızın ve toplumlarımızın devamı için gerekli'' dedi.

''Dinin siyaset, siyasetin ise din olmadığını'' kaydeden Papa, ''Din ve devlet birbirine açık olmalı'' görüşünü dile getirdi.

Papa, laikliğin inanç ile çelişmediğini belirtti ve ''Fransa'ya dostluk ve kardeşliğin mesajcısı olarak geldiğini'' söyledi.

Roma Katolik Kilisesi liderinin resmi ziyareti, Fransa'da laiklik tartışmalarına neden olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*