Fransa'da oy verme işlemi başladı

  • Giriş : 09.03.2008 / 11:22:00
  • Güncelleme : 09.03.2008 / 11:14:35

Fransa'da yerel seçimin ilk turu için oy verme işlemi, yerel saat ile 08.00'de başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Oy verme işlemi, küçük yerleşim birimlerinde 18.00, orta büyüklükteki yerleşim birimlerinde 19.00, büyük kentlerde ise saat 20.00'de sona erecek.

Televizyon ve radyo kanalları, resmi olmayan ilk sonuçları saat 20.00'den itibaren duyurabilecek. Seçimlerin ikinci turu gelecek pazar yapılacak.

Seçimlerde 36 bin 500 belediye başkanı ve 500 bine yakın belediye meclis üyesi belirlenecek. Resmi kayıtlara göre Fransa'da 44.5 milyon civarında seçmen bulunuyor.

Son kamuoyu yoklamaları, seçimlerin ilk turu için sol partilerin daha şanslı olduğunu ortaya koymuştu.

Muhalefet, yerel seçimleri, giderek popülaritesi düşen Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Başbakan François Fillon'a yönelik bir "güven oylaması" haline dönüştürmeye çalışıyor.

-TÜRK KÖKENLİ SİYASETÇİLER-

Bu arada daha önceki yıllarda düzenlenen yerel seçimlere oranla bu seçime katılan Türk kökenli aday sayısında rekor artış görülüyor.

Büyük kentlerde 35 olmak üzere ülke genelinde küçük yerleşim birimleri de dahil olmak üzere 100 civarında Türk kökenli göçmen belediye başkan yardımcılığı ve belediye meclis üyeliği için yarışacak.

Fransa'da faaliyette bulunan Türk göçmen dernekleri, "Fransa'da iş hayatına aktif katılan ve eğitim seviyesi yüksek Türk göçmenlerin sayısının artmasının, Türk kökenli aday sayısının da yükselmesine neden olduğu" görüşünde birleşiyor.

"Fransa'nın Türkiye'nin AB üyeliğine karşıt tutumu ve 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını içeren yasa tasarılarının hazırlanmasının Türk toplumunda yarattığı hayal kırıklığının da Türk kökenli adayların sayısının atmasında önemli rol oynadığı" ifade ediliyor.

Fransa'da yaşayan 400 bin civarında Türk vatandaşından yaklaşık 70 bininin oy verme hakkına sahip olduğu tahmin ediliyor.

Fransa'daki Türk göçmen dernekleri, geçen hafta yaptıkları çağrılarda oy kullanma hakkı olan Türklerin mutlaka sandığa gitmelerini istemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious