Fransa'da PKK operasyonu genişleyecek

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Fransa'daki PKK operasyonu Avrupa'ya yayılacak. K. Irak'a da sıçraması gündemde olan operasyonun hedefinde, örgütün liderlerinin de bulunduğu 148 üye ve mali kaynakları var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diğer AB ülkeleri ile Kuzey Irak'ta da sürdürülecek operasyonlarda PKK'nın önde gelen isimlerinden Murat Karayılan ile Cemal Bayık'ın da yakalanması hedefleniyor.

Fransa'da dün biri Avustralya vatandaşı olmak üzere iki kişi daha gözaltına alındı. İkisi kırmızı bültenle arananlar olmak üzere gözaltına alınanların sayısı 16'ya yükseldi.

Ankara'nın, gözaltında sorguları devam eden Avustralya vatandaşı hariç 15 Türk vatandaşının iadesi için Interpol aracılığı ile girişimlerinin devam ettiği kaydediliyor.

Emniyet kaynakları operasyondaki asıl hedefin PKK'nın mali kaynaklarını ortaya çıkarmak olduğunu belirtiyor.

Gözaltı gerekçeleri
Gözaltına alınanlara, teröre mali kaynak sağlama dışında, ''organize suç'' ve ''kara para aklama'' suçlamaları yöneltiliyor.

Fransız basını, gözaltına alınanların uyuşturucu kaçakçılığı yaptıkları olasılığının da ciddi biçimde araştırıldığını belirtiyor.

Paris'teki operasyon, geçen yıl iki PKK'lı teröristin döviz bürosunda kaynağını açıklayamadıkları 200 bin euroyu dolara çevirmek isterken gözaltına alınmaları sonucu başlatılan soruşturma çerçevesinde düzenlenmişti.

Fransa'da terör örgütü PKK'nın faaliyetleri 1993 yılında yasaklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious