Fransa'da referandumun kaldırılmasını tartışıyor

  • Giriş : 27.09.2007 / 17:11:00

Fransa'da iktidardaki Halk Hareketi Birliği içinde bir grup milletvekilinin, hükümetin önerdiği, AB üyeliği için referanduma gidilmesini zorunlu kılan anayasa değişikliğine karşı çıktığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

UMP üyesi ve meclis dışişleri komisyonu başkanı Axel Poniatowski, "referandumla ilgili anayasa maddesindeki değişikliğin şu anda acil bir konu olmadığını" belirtti ve "AB'nin öncelikle sınırları konusuna açıklık getirmesi gerektiğini" söyledi.

Yine UMP üyesi ve eski dışişleri bakanlarından Herve de Charette ise "Hükümet Türkiye'nin üye olmayacağına dair kesin bir taahhüt verirse bu konu gündeme gelebilir" dedi.

UMP'nin Avrupa Parlamentosu üyesi Alain Lamassoure ise AB üyeliği için referandum şartının kaldırılmasının "kötü bir fikir" olmadığını belirtti, ancak Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkzoy'nin "Türkiye'nin hiçbir zaman üye olmayacağını göstermek için bir yol bulması gerektiğini" söyledi.

UMP Genel Sekreteri Patrik Deveciyan da dün yaptığı açıklamada, "AB'nin Türkiye'nin üye olmayacağına dair garanti vermesi halinde, referandum şartının kaldırılabileceğini" söylemişti.

Fransız basını, "AB üyeliği için referandumu zorunlu kılan anayasa maddesinde değişikliğe gidilmesinin, zamanı geldiğinde Türkiye'nin işini kolaylaştıracak bir manevra olabileceği" yorumunu yapıyor.

Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Jean-Pierre Jouyet ve ardından hafta başında kurumsal reformları incelemek için kurulan komisyonun başkanı Edouard Balladur, "AB'ye yeni üye olacak olan ülkeler için referandumu zorunlu kılan anayasa maddesinde değişikliğe gidilmesini" önermişti.

Sarkozy, Balladur'ün raporunu tamamlayıp kendisine teslim etmesinden sonra görüşünü açıklayacağını söylemişti.

Fransa'da Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkan aşırı sağcı partiler de anayasanın bu maddesinin iptal edilmesine şiddetle karşı çıkıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious