Fransa'da sandıktan Sarkozy-Royal çıktı

  • Giriş : 22.04.2007 / 00:00:00

Fransa'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda beklenen oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kesin olmayan sandık sonuçlarına göre iktidardaki Halk Çoğunluğu Birliği lideri Nicolas Sarkozy ve Sosyalist Segolene Royal ikinci tura kaldı.

İsviçre'nin Le Temps gazetesi tarafından yayınlanan sandık sonuçlarına göre Sarkozy yüzde 27 oy oranı ile birinci, Royal ise yüzde 26 ile ikinci oldu. seçim kampanyası boyunca bu iki adayı endişelendiren muhafazakar Fransa Demokrasi Birliği (UDF) partisi lideri François Bayrou yüzde 19'luk oy oranı ile üçüncü oldu. Aşırı sağcı Jean Marie Le Pen ise yüzde 11-12 oranında kalarak ancak dördüncü sırada yer alabildi.

Taşrada saat 18:00 itibariyle kapanan seçim sandıkları büyük kentlerde saat 20:00'ye kadar açık kalacak. Fransız medyası, 18:00'den itibaren tahmini sonuçları elde etmesine rağmen yasak olduğu için açıklayamıyor. Buna karşın, İsviçre ve Belçika gazeteleri, tahmini sonuçları Fransızlardan önce yayınlamaya başladı. Konu, geçtiğimiz haftalarda Fransa'da sert tartışmalara yol açmıştı.

Rekor katılım

Fransızlar, yeni liderlerini seçmek için adeta sandıklara akın etti. Kamuoyu yoklama şirketleri IFOP ve IPSOS'a göre, 44 milyon seçmenin bulunduğu ülkede katılım oranı yüzde 87'ye ulaştı. Bu oran, 1958'den beri yürürlükte olan beşinci cumhuriyetin rekor katılımı oldu. Fransız içişleri bakanlığı ise katılım oranını saat beş itibariyle yüzde 73 olduğunu açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious