Fransa'da seçim kampanyasında son hafta

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçimleri için son kampanya haftasına girilirken, anketlerde sağ kanattaki Nicolas Sarkozy önde gözüküyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ancak yine de kendisi için kesin bir zafer için erken olduğu yorumları yapılıyor.

Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Nicolas Sarkozy, Ocak ayından bu yana yapılan 104 anketin 102'sinde en çok oyu alan ismi oldu. Onu sırasıyla Sosyalist Parti'den (SP) Segolene Royal, merkez adaylardan Francois Bayrou ve Milliyetçi Cephe (FN) lideri Jean-Marie Le Pen takip etti.

Ancak analistler, seçmenin yüzde 40'ının henüz kime oy vereceğine karar vermediğine dikkat çekiyor. Bu yüzden de gerçek oranların, anketlerde görünenden farklı olabileceğini savunuyorlar. Bu yüzden de ilk turu 22 Nisan'da ikinci turu 6 Mayıs'ta yapılacak seçimlerde, Sarkozy ile ikinci tura kalacak kişinin kim olduğunun önemli olduğunu belirtiyorlar.

İkinci turda Sarkozy'nin en yakın rakibi olarak ise Segolene Royal gözüküyor; ancak kendisi de ilk tur oylaması için yapılan anketlerde Francois Bayrou'nun sadece birkaç puan önünde yer alıyor. Bu arada Le Pen ise kendisine olan desteğin göz ardı edildiğini; zira aşırı sağcı seçmenin anketlere katılmadığını ve kamuoyu yoklamalarını önemsemediğini savunuyor.

Le Pen, 2002 yılındaki seçimlerde de ilk tur öncesi anketlerde Sosyalist Lionel Jospin'in arkasında gözükmesine rağmen Jacques Chirac ile ikinci tura kalan isim olarak büyük bir sürpriz yapmıştı. Fransa'da son çeyrek asrın en heyecan verici ve en önemli seçimleri olarak görülen 2002 Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Chirac kazanmıştı.

Fransa'da bütün adaylar ülkenin yanlış yönetildiğini, büyük kamu borcundan, yaklaşık yüzde 9'luk işsizlik oranından, düşük gelir oranı ve 2005'te ayaklanmalara sahne olan göçmenlerin yaşadığı kenar mahallelerdeki memnuniyetsizlikten dolayı aşağıya doğru giden bir döngüde kilitlendiği konusunda hemfikir gözüküyor.

Sarkozy, geçmişteki hükümetleri hem sağcı hem de solcu politikalarında temizliğe gidileceği, liberal ekonomiye ve sendikaların güçlerinin sınırlandırılmasına dayalı ve Arap kökenliler ile mağdur durumdaki siyahî vatandaşlara yardım konusunda etkin adımların atılacağı bir sistem vaadinde bulunuyor.

Ancak Sarkozy, sürekli olarak Royal ve Bayrou tarafından eleştiriliyor ve Le Pen'in aşırı sağ oylarını kazanmaya çalışmakla suçlanıyor. Rakipleri, Sarkozy'nin gerekli olduğunu savunduğu reformlarla ülkeyi birleştirme şansı olmayan ayrılıkçı bir lider olduğunu öne sürüyorlar.

Sarkozy'nin Cumhurbaşkanı olmaması için en iyi umudun, muhalefetin ikinci turda bir isimde birleşmesi olduğunu belirten Royal ve Bayrou'nun destekçileri, şimdiden bir seçim anlaşmasını veya birleşmeyi dillendirmeye başladı.

Sosyalist Parti'nin tecrübeli isimlerinden Michael Rocard, dün Le Monde gazetesinde kamuoyuna birleşme yönünde bir çağrıda bulunarak "Sosyalistler ve merkezdekiler arasında çok önemli bir fark yok. Eğer bu fırsatı kaçırırsak mazeretimiz olmaz" dedi.

Bu çağrıya bugün de SP'den eski Sağlık Bakanı Bernard Kouchner destek verdi ve "30 yıldan beri ilk kez Francois Bayrou'nun partisi, reformcu solcuları reddetmiyor. Bu şansı değerlendirelim" diye konuştu.

Birlik düşüncesine Bayrou da destek verdi ve bu konuda "bir ilerleme olduğunu" söyledi. Ancak Royal'in partisinden yardımcısı ve PS Genel Başkan Yardımcısı Francois Hollande birlik kurulmasına karşı olduğunu duyurdu ve iki parti arasında bir anlaşmanın söz konusu olamayacağını söyledi.

Bayrou, (55) kendisini sağ sol ayrımını reddeden bir lider olarak tanımlıyor; ancak 1978'den beri hep sağ kanatla ittifak kurdu.

Uzmanlar, Royal'in (53) birinci tur öncesinde oyların aşırı sola kaymasını önlemek için kendi sol kanat kimliğini koruması gerektiğini belirtiyorlar. Ama eğer ikinci tura kalma ihtimali için de Bayrou için de anlaşma kapısını açık tutması gerektiğini düşünüyorlar.

Segolene Royal'in, 2002 seçimlerinde yaşananlardan da faydalanabileceği belirtiliyor. Bu seçimlerde oyların aşırı sola kayması, Jospin'i alaşağı etmişti. Bu yüzden sol kanattaki birçok kimsenin, aynı şeyin tekrarlanması için Royal'e destek verebileceği belirtiliyor.

Ancak anketlere göre Royal için en büyük tehlikenin, ikinci turda sadece Bayrou'nun Sarkozy'i eleme şansına sahip olması olduğu belirtiliyor. Eğer Royal'in 6 Mayıs'taki ikinci turda kazanamayacağını düşünürlerse seçmenlerin, onun yerine 22 Nisan'da Bayrou'yu tercih edebileceği ifade ediliyor.

Fransa'da ilk tur seçimlerinde 12 aday yarışıyor. Diğer adaylar arasında 3 Trotskyite, bir komünist, bir Yeşil (Yeşiller Partisi'nden), anti-kapitalist aday olan Jose Bove ve Katolik milliyetçisi olan Philippe de Villiers bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious