Fransa'da seçimler bitti, kavga bitmedi

Fransa'da seçimler bitti, kavga bitmedi.9376
  • Giriş : 25.06.2007 / 14:25:00

Fransa'daki seçimlerde yenilgiye uğrayan Sosyalist Parti'deki iç çekişme giderek büyüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sosyalist Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı olan ve yarışı Nicolas Sarkozy'ye karşı kaybeden Segolene Royal'in katılmadığı parti merkez yürütme kurulu toplantısında, seçim yenilgileriyle ilgili yoğun tartışmalar yapıldı.

Seçimlerin ardından, yıllardır birlikte yaşayan ve dört çocuk sahibi olan Royal ile parti genel sekreteri François Hollande medeni birlikteliklerine son verirken, parti içinde de birbirlerine rakip olmuşlardı.

Parti merkez yürütme kurulu toplantısında, Royal'in seçim kampanya stratejisine ağır eleştiriler getirilirken, parti yönetimi Hollande'a gelecek dönem izlenecek politikaların belirlenmesi konusunda tam yetki verdi.

Sol eğilimli Liberation gazetesi, Hollande'ın kontrolündeki parti merkez yürütme kurulunun, Royal'i yenilginin "günah keçisi" olarak ilan ettiği yorumunu yaptı.

Kendisine yönelik eleştirilere tepki gösteren Royal ise bugün bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Sosyalist Parti yönetiminin hiçbir grubun tekelinde olamayacağını söyledi ve parti içinde devam eden tartışmanın seçmenlere kötü bir izlenim verdiğini savundu.

Royal, gelecek dönemde parti liderliği konusundaki çabalarından vazgeçmeyeceği mesajı verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious