Fransa'da ten rengine göre fişleme

Fransa'da ten rengine göre fişleme.13956
  • Giriş : 07.12.2008 / 17:50:00

Yabancı düşmanlığının her gün yen bir boyut kazandığı Avrupa'da, en yeni ırkçılık örneği Fransa'dan geldi. İçişleri Bakanlığı, ten rengine göre fişlemeyi tartışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İçişleri Bakanlığı bünyesinde ve Alain Bauer başkanlığında faaliyet gösteren suçluları fişleme dairesi, çok tartışılacak öneriler attı.

En çarpıcı öneri ise suçluların ten rengi ve etnik kökenine göre fişlenmesi. İçişleri Bakanı Michel-Alliot Marie bu teklife henüz sıcak bakmıyor.

1950 yılında Marsilyalı komiser René Canonge tarafından oluşturulan Canonge fişleme yöntemi suçları 4 kategori içinde mütalaa ediyordu : «siyahî, beyaz, sarı ve Arap kökenli».

Fransız toplumundaki değişimler, Canonge fişleme yöntemine de bazı değişiklikler getirdi. Fişleme kategorisine Akdenizli, Çingene, Hintli gibi etnik kökenler eklendi.

2006 yılında Alain Bauer, fişleme yönteminde bazı değişiklikler teklif etse de bunlar gün yüzüne çıkmadı.

Fransa'da gündeme gelen bu öneri şimdiden ırkçılıkla mücadele eden derneklerin sert tepkisi ile karsılaştı.

Cumhurbaşkanı Sarkozy ve hükümet, iki ay önce İçişleri Bakanlığı'nın çıkardığı Edvige isimli fişleme genelgesi yüzünden zor günler geçirmişti. Polisin 13 yaşından büyük kişilerin fikirleri, cinsiyet tercihleri, sosyal çevreleri gibi özel hayatlarıyla ilgili fiş tutmasına müsade edecek uygulama, kamuoyundan gelen tepkiler üzerine kısmen değiştirilmişti.

Fransız istihbaratı Hristiyan olmayanları fişlemeye kalkmıştı

İstihbarat teşkilatından bir memur, Rhones Alpes bölge konseyinin insan kaynakları birimini arayarak çalışanların dinleri hakkında fiş talep etmişti. 16 Eylül'de gönderilen e-mailde "Çalışanlarınız arasında, Hristiyanlık dini dışında başka dinlere mensup kişiler varsa bana bildirebilir misiniz? Eğer varsa, içlerinden bazıları dinlerini yaşamak için saat veya servis düzenlemesi talebinde bulunduysa söyleyebilir misiniz?” ibaresi yer almıştı.

Fişleme talimatının doğrudan hedef aldığı Fransa Müslümanları, çok sayıda açıklama yaparak girişimi sert bir dille kınamış ve Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşme talep etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*