Fransa'da Türk işyerlerine saldırı

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

Fransa'nın kuzeybatısındaki Bordeaux kentinde, son iki hafta içinde bazı Türk işyerleri ve bir kültür merkezine kimliği belirsiz kişilerce saldırılar düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kentte iki hafta önce Türklerin işlettiği iki kafe ve bir bakkal dükkanına molotofkokteyli atılması ve kafelerden birinin tamamen tahrip edilmesinden sonra hafta sonunda da Türk Federasyonu şubesine molotofkokteyli atıldı. Son saldırı da maddi zarar yol açarken, bir kişi hafif yaralandı.
Emniyet Müdürlüğü'nün saldırılar ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.

Türkler endişeli
Fransa Türk Federasyonu Bordeaux şubesi başkanı Murat Başkent, saldırıların arkasında terör örgütü PKK militanlarının olmasından şüphe ettiklerini söyledi.
Türk Kültür Merkezi Başkanı Şemistan Çoşkun da, aynı şüpheyi dile getirdi. Milli Görüş Teşkilatının kentteki başkanı Recai Usta, yerel güvenlik güçleriyle görüşerek, Türk vatandaş ve derneklerinin daha iyi korunmasını talep ettiklerini söyledi.
Bu arada, Türk derneklerinin Cumartesi günü saldırıları protesto etmeye hazırlandıkları bildirildi. Bordeaux kentinde yaklaşık 10 bin civarına Türk vatandaşı yaşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious