Fransa'da Türkiye mevsimi başlamış

Fransa'da Türkiye mevsimi başlamış.10444
  • Giriş : 08.11.2008 / 12:41:00

Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Bernard Emie, ''İlerleme raporunda Türkiye'ye 'İlerliyorsunuz ama daha fazlasını yapabilirsiniz' mesajı var'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmir programı kapsamında basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen Büyükelçi Emie, Fransa'nın AB dönem başkanlığını yürüttüğünü, bu süreçte AB ile Türkiye arasında devam eden müzakereler kapsamında iki yeni başlık açılmasının düşünüldüğünü söyledi.

Emie, bölgesel krizlerde iki ülkenin ortak çalışmalar yaptığını, özellikle Kafkaslar'da yaşanan kriz sonrası iki ülke dışişleri bakanlarının temas halinde olduğunu hatırlattı.

İki ülke arasında birçok birlik içinde de yoğun ilişkiler olduğuna dikkati çeken Emie, Fransa ile Türkiye'nin askeri, ekonomik ve kültürel açıdan bu ilişkileri devam ettirdiğini kaydetti.

Emie, Fransa'nın Türkiye'de ikinci yatırımcı ülke olduğunu, Türkiye'nin dış ticaretinde de 5. sırada yer aldığını, bunu daha ileri noktalara taşımak istediklerini belirterek, şöyle konuştu:

''Şu anda iki ülke arasındaki ticaret hacmi 20 milyar dolar civarında. İki ülke arasında 2008 yılının ilk yarısında ticaret hacminin artışı yüzde 20'yi bulmuştur. Bu sene sonunda ticaret hacmi 11,5 milyon avroyu bulacak. Bu hacmin 15 milyar avroya ulaşacağını tahmin ediyoruz. Türkiye'de yatırım yapan 300 civarında Fransız firması var. Bunlar 100 bin kişiye istihdam sağlıyor.''

AB Komisyonu'nun Türkiye'yle ilgili ilerleme raporuna da değinen Büyükelçi Emie, şunları kaydetti:

''Raporda belli unsurlar var. Kopenhag kriterlerinde ne kadar ilerlenmiş? Parlamentoda hangi düzenlemeler yapılmış? Türkiye'nin bir yıl içinde ne kadar ileride olduğu veya olmadığı belirtiliyor. Rapor olumsuzluk olarak görülmemeli. İlerleme raporunda Türkiye'ye 'İlerliyorsunuz ama daha fazlasını yapabilirsiniz' mesajı var.''

-FRANSA'DA ''TÜRKİYE MEVSİMİ''-

Temmuz 2009 ile Mart 2010 arasındaki dönemin Fransa'da ''Türkiye Mevsimi'' ilan edildiğini hatırlatan Büyükelçi Emie, bu kültürel projenin aynı zamanda siyasi boyutunun da olduğunu, bu konuda çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

Emie, bu etkinlikle Fransızların Türkiye'ye karşı farklı bakış açısı kazanacağını belirterek, İzmir'deki Fransız Kültür Merkezi'nin ürettiği 5 projenin bu etkinlikle Fransa'da sahneleneceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*