Fransa'da yeni yüz nakli

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Fransa'da, geçen ay yüz nakli yapılan 27 yaşındaki erkeğin yeni yüzünü gördüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ameliyatı yapan ekibin başkanı olan Paris'teki Henri-Mondor de Creteil Hastanesi'nde çene ve yüz cerrahı Dr. Laurent Lantieri, sinirlerin tepki verme biçimini test etmek için 3-4 haftaya dek nörolojik bir test yapılması gerektiğini söyledi.

Genç adamın, yüzünün tüm hareketliliğini yeniden kazanmasından önca aylarca eğitim görmesi gerektiği kaydedildi.

Fransa'da 2005 yılı kasım ayında, yüzü köpeği tarafından parçalanan bir kadına yapılan başarılı ilk yüz naklinin ardından ikincisi geçen ay yapılmıştı. 27 yaşındaki bir erkeğe uygulanan yüz nakli ameliyatında, Isabelle Dinoire'inki gibi burun-dudak-çene üçgeninin yanısıra yanaklarının bir kısmı operasyona dahil edilmişti.

Fransa'da ikinci yüz naklinin yapıldığı hastanın, yüzü tedavi edilemez biçimde deforme eden ''Von Recklinghausen'' hastası olduğu bildirilmişti.

Dünyanın ilk yüz nakli 2005 yılı kasım ayında, Fransa'nın kuzeyindeki Amiens kentinde, yüzü köpeği tarafından parçalanan Isabelle Dinoire adlı 38 yaşındaki bir kadına yapılmıştı.

Geçen yıl nisan ayında da Çin'in kuzeydoğusundaki Şian'da, yüzü bir ayı tarafından parçalanan 30 yaşındaki bir Çinli, dünyada ikinci yüz nakli yapılan kişi olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious