Fransa'da yobazlar bir camiyi kundaklandı

  • Giriş : 21.04.2008 / 23:18:00

Fransa'nın güneyindeki Colomiers kasabasında bir cami kundaklandı. Yangın itfaiye ekipleri tarafından kısa sürede söndürülürken olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fransa'da artan ırkçılık, şimdi Müslümanları hedef almaya başladı. Fransa'nın değişik bölgelerinde Müslüman ve Musevi mezarlıkları tahrip edilirken, sıra camilere geldi.

Fransa'nın güneyindeki Toulouse kentine bağlı Colomiers kasabasında 1996 yılında hizmete açılan, Arap ve Magrep kökenli Müslümanların dini vecibelerini yerine getirdiği cami Pazar sabahı saat 5.00 sıralarında kundaklandı.

Kundakçılar caminin giriş kapısının camlarını kırarak abdest alınan lavabo ve tesisatı tahrip ettikten sonra giriş katını ateşe verdi.

Olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangını kısa zamanda söndürürken olayın failleri ile ilgili olarak henüz bir ipucuna rastlanmadı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Michelle Alliot-Marie, camiye yapılan saldırıyı kınayarak, suçluların bir an önce yakalanıp adalete teslim edileceğini ifade etti.

Fransa'da yaşayan Müslümanlar ise artan olaylardan rahatsızlık duyarak Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin artan ırkçılık ve İslam karşıtlığına karşı önlem almasını istedi.

Fransa'da faaliyet gösteren Türk dernekleri de olayı kınadı. Üzüntülerini ifade eden dernek temsilcileri, Fransa'nın komşu Almanya'yı her yönde örnek aldığını, Almanya'da Türk ve yabancılara yönelik artan şiddet ve kundaklama eylemlerinin Fransa'ya sıçradığını öne sürdü.

Fransız basınına bilgi veren COJEP Genel Sekreteri Tuncer Sağlamer, “Olay çok üzücü, Fransa hükümeti kısa zamanda önlem almalı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious