Fransa'daki ahtapot operasyonu genişliyor

  • Giriş : 10.02.2007 / 00:00:00

Fransa’da tutuklanan 14 kişinin ardından dün de terör örgütüne yönelik operasyonlar sürdü. İki ayrı kentte 12 kişi daha gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fransa’da terör örgütü PKK yandaşlarına yönelik operasyonun başkent Paris dışındaki diğer kentlere de yayıldığı bildirildi. Türkiye’nin ABD’ye verdiği 148 kişilik PKK’lı listesi doğrultusunda başlatılıldığı öne sürülen operasyonlarda, önemli isimlerin de gözaltına alınması bekleniyor. Paris ve çevresinde 13 kişinin “kara para aklamak” ve “terör örgütüne mali kaynak sağlamak” suçundan gözaltına alınmasından sonra, ülkenin güneybatısındaki Toulouse kentinde yaklaşık 10, kuzeybatıdaki Vannes kentinde de en az iki kişinin son üç gün içinde gözaltına alındığı öğrenildi. Fransa’da 14, Belçika’da ise 1 kişi gözaltına alınmıştı.

Kültür merkezine baskın
Paris’teki operasyonlar çerçevesinde, terör örgütünün başkentteki merkezi olan bir “kültür merkezine” de baskın düzenlenmiş ve bazı belgelerle bilgisayarlara el konulmuştu. Bu merkeze düzenlenen baskının, terör örgütüne maddi destek sağlayan ve örgütün Avrupa’daki üst düzey sorumluları olduğu tahmin edilen kişilere karşı Paris’in çeşitli banliyölerinde düzenlenen operasyonlar çerçevesinde yapıldığı tahmin ediliyor.

Uyuşturucu kaçakçılığı sorgusu
Gözaltına alınanlara teröre mali kaynak sağlamak dışında, “organize suç” ve “kara para aklama” suçlamaları yöneltiliyor. Fransız basını, gözaltına alınanların uyuşturucu kaçakçılığı yapıyor olabileceği olasılığının da ciddi bir biçimde araştırıldığını belirtiyor. Paris’teki operasyon, geçen yıl iki PKK’lı teröristin döviz bürosunda kaynağını açıklayamadıkları 200 bin avro’yu dolarla çevirmek isterken gözaltına alınması sonucu başlatılan soruşturma çerçevesinde düzenlenmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious