Fransa'daki PKK'lılar resmen istendi

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

İnterpol, PKK’lıların Türkiye’ye iadesi için Fransa’ya resmen başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adalet Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Genel Müdürlüğü, "iadeye esas dosyalar"ın da yakında gönderileceğini bildirdi.

PKK’nın Avrupa sorumlusu ve örgütün finans trafiğini yöneten Rıza Altun, PKK’nın önemli finans kaynaklarından olan Nedim Seven’in de aralarında bulunduğu PKK’lıların bazıları “geçici” olarak serbest bırakılmıştı.

Uluslararası yakalama ve tevkif müzekkeresi niteleğindeki “kırmızı bülten”le aranan PKK’lılar ile Türkiye’de çeşitli suçlara karışmış ancak haklarında henüz mahkeme kararı bulunmayan PKK’lıların iadesi için İnterpol ve Adalet Bakanlığı ortak çalışma yaptı.

Adalet Bakanlığı'nda teröristlerin iadesi için işlemler yürütülürken, Fransa’daki terörle mücadele ve İnterpol biriminden bazı yetkililerin de Türkiye’ye geleceği ve son gelişmeler konusunda yetkililere bilgi vereceği belirtildi.

Türk güvenlik birimleri, PKK’lıların Fransa’daki faaliyetleri konusunda da kapsamlı bir dosya hazırladı. Daha önce Hollanda’da yakalanan PKK’lı Nedim Seven, Türkiye’de “işkence ve kötü muamele” olduğu gerekçesiyle bu kişiyi Fransa’ya iade etmişti.

Seven’i Türkiye’nin yanı sıra Fransa da istemişti. İnterpol Dairesi Başkanlığı, PKK’lıların Fransa’daki faaliyetleri konusunda kapsamlı bir dosya hazırladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious