Fransa'daki seçimlerde Sosyalist Parti önde

Fransa'daki seçimlerde Sosyalist Parti önde.11376
  • Giriş : 16.03.2008 / 22:05:00

Fransa'da, yerel seçimlerin 2'nci turunda oy verme işlemi sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlk gelen haberlere göre, daha önce sağın yönetiminde olan Caen, Amiens, Reims ve Perigueux kentlerinde Sosyalist Parti yarışı önde tamamladı.

Seçim sonuçları, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkzoy'e, "seçmenin ilk ciddi uyarısı" olarak yorumlanıyor.

Geçen pazar günü yapılan seçimlerin ilk tur sonunda, sol partilerin ortak listesi yüzde 47, UMP'nin listesi yüzde 45 oranında oy almıştı.

Liberal eğilimli "MoDem" isimli siyasi oluşum, yüzde 4 oranında oy almasına rağmen, ikinci tur için "anahtar konuma" gelmişti.

Sosyalist ve UMP'nin ittifak çağrılarını kabul etmeyen MoDEM lideri François Bayrou, ikinci turda her bir seçim bölgesi için adayların kişisel durumuna göre oy kullanacaklarını açıklamıştı.

İlk turun ardından siyasi gözlemciler, sonuçları, "seçmenin, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye yönelik ilk ciddi uyarısı" olarak yorumlamıştı. İkinci tur seçimlerinin ardından, 36 bin 500 belediye başkanı ve 500 bine yakın belediye meclis üyesi belirlenecek.

Resmi kayıtlara göre, Fransa'da 44.5 milyon civarında kayıtlı seçmen bulunuyor. İlk turda, seçime katılım oranı yüzde 70 olarak gerçekleşmişti.

İkinci turun ardından, sol partili adaylarının, Paris ve Lyon gibi büyük kentlerde yine belediye başkanlığını elde etmesine kesin gözüyle bakılırken, Marsilya, Strasbourg ve Toulouse gibi kentlerde de yönetimin Sosyalist Partiye geçmesi bekleniyor.

Muhalefet, yerel seçimleri, giderek popülaritesi düşen Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Başbakan François Fillon'a yönelik bir "güvenoylaması" haline dönüştürmeye çalışıyor.

Türk kökenli siyasetçiler

Bu arada ikinci turun ardından, Türk kökenli siyasetçilerin de daha önceki seçimlere oranla yerel yönetimlere daha etkili bir biçimde katılması bekleniyor.

Türk göçmenlerin en fazla yaşadığı Strasbourg kenti belediyesinde, Sosyalist Partinin kazanması halinde, en az iki Türk kökenli aday belediye meclis üyeliğine seçilecek.

Paris bölgesinde de, yerel yönetime girecek Türk kökenli siyasetçi sayısında artış bekleniyor. İlk tura, yaklaşık 100 civarına Türk kökenli aday katılmıştı.

Fransa'da faaliyette bulunan Türk göçmen dernekleri, "Fransa'da iş hayatına aktif bir biçimde atılan ve eğitim seviyesi yüksek Türk göçmenlerin artmasını, Türk kökenli aday sayısının da artmasına neden olduğu" görüşünde birleşiyor.

"Fransa'nın Türkiye'nin AB üyeliğine karşıt tutumu ve 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını içeren yasa tasarılarının hazırlanmasının Türk toplumunda yarattığı hayalkırıklıklarının da, Türk kökenli adaylarının sayısının atmasında önemli rol oynadığı" ifade ediliyor.

Fransa'da yaşayan 400 bin civarında Türk vatandaşından, yaklaşık 70 bininin oy verme hakkına sahip olduğu tahmin ediliyor. Fransa'daki Türk göçmen dernekleri, yaptıkları çağrılarda, oy atma hakkı olan Türklerin mutlaka sandığa gitmelerini istemişti.

Fransa'da 44.5 milyon seçmen 36 bin 500 belediye başkanı ve 500 bine yakın belediye meclis üyesini belirlemek için 9 Mart 2008 tarihinde sandık başına gitmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious